Od loňského listopadu až do letošního ledna byli obyvatelé domu bez vody. Jeho majitel totiž nezaplatil vodárnám faktury, a ty tak vodu pro celý dům vypnuly.

TŘI MĚSÍCE BYLI LIDÉ BEZ PITNÉ VODY

Kolik přesně majitel domu dlužil, není jasné. V podobných případech se ale většinou jedná o částky v řádech nejméně desítek tisíc korun. Pro tisícové dluhy za celé domy totiž vodárny vodu nevypínají.

„V případech, kdy dojde k uhrazení dluhu, dlužnou částku nesdělujeme," uvedla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

K uhrazení dluhu musel přistoupit sám majitel domu, vodárny totiž nemají jinou možnost, než jednat přímo s majitelem. Kromě jiného je druhou smluvní stranou. Není tak možné, aby se nájemníci na dluh složili, zaplatili jej za majitele a dočkali se tak zapnutí vody.

Do sporu se vložili také policisté. Nájemníkům totiž dodávky vody zaručovaly jejich nájemní smlouvy.

„Policisté postupně vyslechli všechny zasažené nájemníky, vyžádali si vyjádření poskytovatele a v srpnu letošního roku případ uzavřeli sdělením obvinění z přečinu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová. 
V případě pravomocného odsouzení majiteli domu hrozí až dvouleté vězení nebo peněžitý trest.

V minulosti se s podobnými problémy potýkalo více obytných domů.

V PANELÁKU NEMĚLO VODU 120 LIDÍ

Zřejmě největší problém z posledních několika nastal před dvěma lety, kdy vodárny kvůli dluhům dosahujícím téměř 400 tisíc korun vypnuly vodu pro jeden z boletických paneláků. 
V tom žije přes 120 lidí, kteří se na tři dny ocitli bez vody.

Do věci se tehdy vložil magistrát, který lidem zajistil zásobování pitnou vodou alespoň prostřednictvím cisteren, které nechával přistavit k paneláku. Další možností bylo chodit pro vodu do asi padesát metrů vzdáleného jiného paneláku. Magistrátní úředníci zároveň vyjednali s vodárnami, že znovu pustí vodu. Ale za podmínky, že majitel podepíše splátkový kalendář.

Majitel domu se prostřednictvím svého správce hájil tím, že nájemníci mají špatnou platební morálku.

Jen o čtvrt roku později narazili na stejný problém nájemníci jiného domu v Boleticích, který spravovala stejná firma jako panelák, který se ocitl bez vody dříve.

Majitel domu v tomto případě dlužil desítky tisíc korun za vodu. Pro tu si lidé chodili k sousedům, případně do Labe. Z toho brali vodu na splachování.

Svého času dělal velké problémy nájemníkům i městu Jan David Horsky, který nechal vypnout vodu v některých svých domech.

Jan David Horsky koupil 
v roce 2000 od města Děčín patnáct bytových domů za patnáct a půl milionu korun. Z necelých dvou stovek bytů jsou ale dnes ruiny. 
Vše navíc komplikuje dědické řízení, Jan David Horsky totiž před několika lety zemřel.