Na Děčínsku je stále více lidí, kteří si raději sjednají stavební spoření než, aby se poptávali na úvěr.

„Lidé, kteří se naučili spořit, od smlouvy málo kdy odstupují, spíše se snaží najít nejrychlejší způsob jak peníze dostat, pokud je na něco potřebují. Velmi často se stává, že dají výpověď od smlouvy a hned na to podepíší novou smlouvu ,“ řekla Denisa Dvořáková, vedoucí pobočky v Raiffeisenbank v Děčíně. Dodala, že dost lidí chodí i s žádostí o úvěr. To jsou však většinou noví klienti, kteří nejsou zvyklí spořit. „Pokud člověk ví, že za pět let bude chtít stavět dům, rozhodně je pro něj lepší, když si založí stavební spoření,“ dodala Dvořáková.

V dnešní době není lehké něco našetřit

V dnešní době ale není lehké něco našetřit. „Nemám zrovna dvakrát nízký plat, ale ani tak mi nezbývají peníze na to, abych si něco ušetřila. V dnešní době je všechno tak strašně drahé, že poplatím to nejdůležitější a na to, abych si udělala radost mi moc nezbývá. Natož, abych šetřila,“ posteskla si Markéta Hluchá z Rumburka.

Ve Wüstenrot si myslí, že je to případ od případu. „Každý člověk potřebuje něco jiného. Jeden si chce peníze uložit, druhý člověk si chce spořit, aby měl nějakou zálohu do budoucna a třetí člověk potřebuje zrekonstruovat byt. Proto se nedá říci, co je pro člověka lepší. Záleží na tom jaké má přání a na co ty peníze potřebuje,“ řekl poradce ve Wüstenrot v Děčíně Martin Manojlín. Dodal, že když to vezme v průměru, je více lidí, kteří chtějí spořit.

Česká spořitelna, která stavební spoření také nabízí, má spíše klienty, kteří žádají o úvěr. „Lidé si nechodí sami od sebe uzavírat stavebko, ale snažíme se jim co nejlépe poradit. Jakmile žádají lidé o úvěr většinou zjistíme, že by pro ně byl ideálnější úvěr ze stavebního spoření. Vše jim důkladně vysvětlím a pak už záleží na nich, jak se rozhodnou,“ řekla pracovnice spořitelny.

Byla jsem tak vychovaná

„Byla jsem vychována, tak, abych měla vždy něco našetřeno. Nechtěla jsem si peníze schovávat do matrace, tak jsem si založila stavební spoření. Teď jsme s manželem řešili rekonstrukci bytu, mé našetřené peníze se hodily. Za pár měsíců se nám narodí dcera a už teď vím, že jí okamžitě založím účet a budu jí tam spořit, aby až vyroste měla nějaké peníze do začátku,“ řekla Lenka Hubková z Děčína.

Pracovníci Raiffesenbank v České Kamenici, jsou toho názoru, že pokud člověk neumí šetřit, nikdy si účet nezaloží. „Stává se nám, že jakmile přijde úplně nový zákazník, první po čem se ptá je úvěr,“ řekla Lenka Lesová, živnostník pro Raiffesenbank. Nejlepším řešením pro zákazníka, který potřebuje větší obnos peněz, je úvěr ze stavebního spoření. Většinou banky tento úvěr doporučují.

Autor: Veronika Bošková