Nejprve se dobrovolníci pustí do úklidu břehů Labe v Děčíně, o týden později se koná celostátní akce Ukliďme Česko, do které se v rámci celé republiky zapojí lidé na více než tisícovce míst.

Úklid břehů Labe

Již 9. dubna se pustí dobrovolníci v Děčíně do úklidu břehů Labe. Ty jsou po zimě plné nepořádku. Ten tam přinesla nejen voda, ale často i nepořádníci, kteří raději odhodí odpadky ke břehu řeky než do odpadkového koše.

V sobotu 9. dubna je v plánu uklidit levý břeh Labe od zimního přístavu směrem dál po proudu řeky do centra města. Dobrovolníci mají sraz v 9 hodin ráno u benzinové čerpací stanice u hypermarketu Tesco.

O týden později pořádá stejná parta dobrovolníků úklid i pravého břehu, kdy je 16. dubna sraz v 9 hodin na parkovišti u restaurace Kocanda. S sebou je potřeba si vzít především pevnou obuv a pracovní rukavice. Také tuto akci její pořadatelé zapojili do velké úklidové akce Ukliďme Česko.

Do velkého úklidu se dobrovolníci pustí na Děčínsku a Šluknovsku na více než desítce míst. Kromě obou břehů Labe to bude na Děčínsku například v Huntířově, Benešově nad Ploučnicí, v Kytlicích nebo ve Františkově nad Ploučnicí.Napilno budou mít dobrovolníci i v severní části okresu Děčín. Příští sobotu se tak sejdou a budou uklízet na dvou místech ve Varnsdorfu, v Krásné Lípě nebo v údolí říčky Křinice.

V neděli 17. dubna se na úklid vrhnou v Rumburku.

„Sraz účastníků je ve 14.00 hodin u rumburského koupaliště. Následně se vydají k Pstružnému potoku a do okolí naučné stezky Dymník," říká za Spolek přátel Rumburku, který úklid v Rumburku pořádá, Filip Mágr.

Dnem D pro třetí ročník Ukliďme Česko je letos oficiálně ale sobota 16. dubna, kdy se na mnoho míst po celé České republice vydají dobrovolníci s pytli, aby uklidili svůj oblíbený kus přírody nebo města.

Již během prvního ročníku se do úklidové akce zapojilo šest a půl tisíce dobrovolníků, kteří sesbírali na 350 tun odpadu. Loni to bylo již více než 30 tisíc dobrovolníků a také letos se očekává, že počet lidí, kteří se vydají ve svém volném čase uklidit část přírody, opět vzroste.

Tisícovka míst

Svědčí o tom to, že již několik týdnů před jejím zahájením se přihlásila více než tisícovka míst.

„Někdy opravdu stačí dobrovolníky jen popostrčit zasláním pár pytlů a rukavic, jejich nadšení pak leckdy velmi překvapí. Nebojí se přispět třeba upečenou bábovkou pro dobrovolníky nebo doprovodným programem pro děti," říká koordinátorka projektu z Českého svazu ochránců přírody Kateřina Landová a dodává: „Jsme pouhými prostředníky. Snažíme se v lidech podpořit energii udělat něco užitečného pro zdraví svého okolí, zapojit vlastní ruce, ukázat, že to jde, a nakonec se společně těšit z čistého a bezpečného prostředí. Rádi bychom, kdyby se lidé zároveň zamysleli i nad tím, zda obal sebraný teď kdesi v přírodě vůbec musel vzniknout."

Hlavním cílem kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko není uklidit všechny černé skládky, ale především motivovat dobrým duchem akce širokou veřejnost k nevytváření skládek nových.