„Komise se shodla s většinou hlasujících v anketě a vybrala návrh číslo tři," říká varnsdorfský starosta Stanislav Horáček.

Pokud se Varnsdorfu podaří získat na stavbu dotaci, měla by na Špičáku vyrůst ocelová šroubovice, kterou její autoři nazvali Cesta časem.

„Na Špičáku jsme hledali inspiraci a základní myšlenky návrhu hmoty v samotné historii města Varnsdorf, jeho okolí a také v historii místa samotného. Proto jsme k návrhu přistupovali s pokorou k lidem, kteří město založili, rozvíjeli a také s vizí, že v budoucnosti bude stavba symbolizovat význam a prestiž města. Návrh tvaru rozhledny tedy zrcadlí svou symbolikou vznik města, který se odehrál v roce 1849 spojením 6 obcí: Starý Varnsdorf, Nový Varnsdorf, Floriansdorf, Karlsdorf, Starý a Nový Franzental," propojují historii největšího města Šluknovského výběžku se současností architekti.

Termín pro podání přihlášek na Euroregion Nisa, který by měl dotaci poskytnout, je do poloviny března. To je ale podle Horáčka pro řadu měst nesplnitelný termín.

close Možná budoucí rozhledna na Špičáku - návrh. zoom_in „Předpokládám, že dojde
k posunu termínu k podání žádostí, případně k vyhlášení nového dotačního titulu," dodává varnsdorfský starosta.

Vyhlášení soutěže se ale nelíbí Občanské iniciativě Varnsdorf, která dlouhodobě kritizuje prakticky všechny významné kroky radnice.

„Záměr na vyhlášení soutěže, potažmo výstavby rozhledny na Špičáku, neprojednalo zastupitelstvo na veřejném zasedání a neschválila jej ani městská rada," tvrdí zástupci iniciativy v prohlášení s tím, že podle jistých konspiračních teorií je již o vítězi předem rozhodnuto. Podle těchto teorií měla vyhrát varianta v podobě pyramidy. Jak se ale ukázalo, nebyly tyto teorie pravdivé.

Varnsdorf plánuje propojit zamýšlenou rozhlednu na Špičáku s dalším vyhlídkovým místem ve městě, s Hrádkem, naučnou stezkou.

Vylepšení by se měl dočkat právě i hrádek. Město zde chce nechat instalovat geologickou expozici, případně prostory pro catering. To by bylo zázemím pro společenské události, které by se na oblíbeném výletním místě konaly. Stálá restaurace by se zde totiž neuživila.

Také na Hrádku chce varnsdorfská radnice investovat prostřednictvím dotací. K těm by se měl Varnsdorf dostat prostřednictvím přeshraničního projektu se Seifhennersdorfem.