Stovky zvířat od nejmenších až po téměř dvoutunové býky, květiny a stromy všech druhů nebo technika od sekaček až po traktory za několik milionů korun. To vše nabídne tradiční zemědělská výstava Libverda, která od pátku na tři dny zaplní areál děčínské zemědělské školy.

„Je potřeba ukázat, co vše zemědělství obnáší. Lidé mohou mít často pocit, že vidí jen pastviny a jinak se nic neděje. To ale samozřejmě není pravda,“ vysvětlil význam výstavy předseda Agrární komory Děčín Bohumil Kudla.

Jedním z největších lákadel výstavy je právě expozice skotu, který přivezou na Libverdu chovatelé především z Děčínska. Vyhlášené jsou chovy například ve Verneřicích nebo v Chřibské, tedy v klimaticky náročných oblastech. Dorazit by měli i chovatelé ze sousedního Ústecka. „Většinou se jedná o masné chovy, na mléko chová dobytek jen několik zemědělců,“ doplnil Kudla.

Především mezi malými návštěvníky se těší velkému zájmu drobné zvířectvo, se kterým se děti z měst mají málo šancí setkat. „Největším lákadlem pro veřejnost je obrovská expozice zahradnické a zemědělské mechanizace. Ta dominuje celému areálu. A pak samozřejmě nákup zemědělských produktů,“ má jasno o největším taháku výstavy Libor Kunte, ředitel střední zemědělské školy v Libverdě, která je pořadatelem výstavy.

Kromě tradičních zemědělců přijedou na Libverdu vystavovat také Správa Národního parku České Švýcarsko, Český svaz ochránců přírody nebo děčínská zoologická zahrada, která přiveze ve střední Evropě ne zcela obvyklá hospodářská zvířata. K vidění tak budou třeba lamy nebo osli.

„Své výpěstky předvedou členové jednotlivých organizací zahrádkářského svazu. V sobotu bude v rámci výstavy mykologická poradna, kam si mohou lidé přinést vzorky hub a nechat si poradit,“ doplnil ředitel zemědělské školy Libor Kunte.

Výstava začíná v pátek 20. září v 10 hodin, přístupná bude do 18 hodin, v sobotu si ji budou moc návštěvníci prohlédnout od 9 do 18 hodin, v poslední den pak od 9 do 15 hodin. Během výstavy bude přístupný celý areál školy včetně botanické zahrady. Tam se uskuteční například ukázky výcviku psů agility. Prohlédnout si bude možné také všechny školní skleníky, kde pěstují nejrůznější rostliny, především tropické.

Ve skleníku školní prodejny Azalka budou vystavovat chovatelé exotického ptactva, v přízemní aule školy si bude možné prohlédnout akvarijní rybičky.

Pro návštěvníky je také tradičně připravené občerstvení a stánkový prodej. Nebudou chybět ani atrakce pro děti, jako jsou kolotoče, soutěže nebo jízda na koni. Na závodišti pak budou po celou dobu trvání výstavy ukázky parkurového ježdění, přístupné budou také stáje pro koně a školní pastviny.