Až na stovky tisíc korun může mladého muže vyjít úterní sedmihodinový pobyt na sloupu s trolejemi na hlavním nádraží v Děčíně. Kromě ztráty drah po něm škodu mohou uplatňovat také cestující ze zastavených vlaků. Jak se ukázalo později, muž neutekl z léčebny z Horních Beřkovic, ačkoli to o sobě sám tvrdil.

Děčínským hlavním nádražím nemohlo v úterý projet několik osobních vlaků a také mezistátních expresů. Jen vlaky EuroCity do Berlína a z něj nabraly více než tři a půl hodiny zpoždění. „Škody ještě nejsou vyčíslené, je to otázka několika týdnů,“ řekla Gabriela Novotná z tiskového oddělení Českých drah. Jedním z důvodů je i to, že cestující mají tři měsíce na to, aby uplatnili své nároky na vrácené jízdné.

Pokud ale budou České dráhy postupovat podle stejného vzorce jako při zneužití záchranné brzdy, mladý muž se řádně prohne. Například u vlaků EuroCity je v takovém případě jednorázová platba 2000 korun, k tomu se připočítává za každou minutu zpoždění 300 korun.

Úterní přerušení provozu na železničním koridoru mezi Prahou a Berlínem se dotklo tří takových vlaků. Dva z nich měly do Děčína přijet okolo osmé hodiny, jeden od Prahy a jeden ve směru z Německa. Nabraly tak přibližně tři a půl hodiny zpoždění. Třetí pak okolo 90 minut. Pokud by takové zpoždění bylo způsobené zneužitím záchranné brzdy, vyšlo by to hříšníka na zhruba 160 tisíc korun.

NESTIHLA LETADLO

Mnohem vyšší škody ale napáchal muž stojící na stožáru pravděpodobně uvnitř vlaků. Jejich cestujícím totiž způsobil nemalé ztráty. Jedním z takových pasažérů je studentka Eliška Pražáková, která cestovala ranním vlakem do Berlína. „Ségra dobrovolničí a pracuje, takže prázdniny měla jen tento týden. Našetřila si na letenky na Ibizu a měla letět z Berlína. Nepoletí kvůli tomu borci, co vylezl v Děčíně na sloup a nešlo ho sundat,“ napsal na Twitter Daniel Pražák.

Podle Gabriely Novotné ale České dráhy v takovém případě škodu nehradí a lidé se musí obrátit na toho, kdo jim tuto škodu způsobil.

„Cestující mají nárok pouze na odškodnění z ceny jízdného. A to i v tomto případě, kdy se jedná o takzvaný zásah vyšší moci,“ doplnila Gabriela Novotná. Pokud tedy cestující mířili například do Drážďan nebo Berlína, mohou získat zpět 50 procent z ceny jízdenky v případě zpoždění přesahujícího dvě hodiny. Pokud se vlak opozdil o méně než dvě hodiny a více než o hodinu, dostanou zpět čtvrtinu jízdného.

Cestující ve vlacích i na nádraží si také stěžovali na to, že neměli dostatek informací. „Pokud by dráhy řekly, co se děje, tak si člověk může zajistit jiný způsob dopravy. Nebo situaci nějak řešit. Takhle jen přiskakovaly minuty u zpoždění,“ postěžoval si jeden z cestujících, který plánoval v úterý ráno vyrazit osobním vlakem do Ústí nad Labem. Nakonec musel zvolit cestu přes Střekov.

K mimořádné události došlo v úterý brzy ráno. Okolo čtvrté hodiny vylezl na sloup trakčního vedení na děčínském hlavním nádraží mladík. Kvůli bezpečnosti bylo nutné vypnout přívod elektřiny a po koridoru přestaly jezdit všechny vlaky s výjimkou rychlíků mezi Ústím nad Labem a Libercem. Na těch totiž jezdí motoráky.

Při odvádění policisty muž řekl, že je na útěku z psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích. Tam ale podle vyjádření jejího ředitele Jiřího Tomečka nikoho nepostrádají a nejméně tři týdny navíc neregistrovali žádný útěk.