Silničáři naplánované opravy odkládat nemusí, peněz mají dostatek. Ani blesková povodeň, která zasáhla Děčínsko počátkem června, jim plány nezhatila. „Voda sice na silnicích Ústeckého kraje napáchala škody za bezmála pětasedmdesát milionů korun, ale i tak nemusíme měnit plány. Všechny opravy, které schválil kraj, se letos uskuteční,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Dva miliony

Z peněz určených na letošní rok museli silničáři vyčerpat dva miliony korun na nejnutnější opravy silnic poškozených povodní. „Museli znovu osadit některá dopravní značení a provizorně opravili nejpoškozenější části tak, aby mohli řidiči bez problémů a bezpečně postiženými obcemi projet,“ dodala Hanáčková.

I přesto mnoho řidičů, stejně jako v zimě, silničářům spílá. Tráva podél silnic je prý přerostlá a oni mnohde pořádně nevidí do křižovatky. Na mnohých cestách jsou prý výtluky tak velké, že by se v nich mohlo schovat celé auto. „Vyjížděl jsem ze silnice od Kytlic, přes přerostlou trávu jsem neviděl na hlavní silnici, málem jsem se srazil s autem, které zrovna jelo směrem na Rumburk,“ rozčiloval se řidič Mirek. Další z profesionálních řidičů, který denně projíždí celým Děčínskem, si pro změnu stěžuje na výtluky. „Nejhorší je to ve Šluknovském výběžku. Občas mám pocit, že krajští úředníci na Šluknovsko zapomínají,“ rozčiloval se Kamil.

Harmonogram

Podle Magdaleny Hanáčkové ale silničáři zeleň podél silnic i silnice samotné upravují dle naplánovaného harmonogramu. „Určitě sekání neomezili, musí ovšem dodržovat harmonogram prací, může se tedy stát, že v některých lokalitách už tráva opět narostla,“ dodala Hanáčková.
Ústecký kraj letos také čerpá pětašedesátimilionový vládní příspěvek na opravy a rekonstrukce silnic. Za peníze od státu silničáři opraví hlavně zdevastované silnice ve Šluknovském výběžku.

Nového povrchu se dočká silnice v Zahradách u Krásné Lípy, Království u Šluknova, Brtníkách, ale i vozovka z Jetřichovic do Rynartic.

Přímo z krajského rozpočtu pak opraví silnici z Děčína na Benešov nad Ploučnicí, a to v celkové hodnotě čtyři miliony korun. Další čtyři miliony investují do rekonstrukce tahu z Dolního Podluží na Varnsdorf.

„Bleskové povodně sice napáchaly vysoké škody, ale v žádném případě neohrozily už rozdělané či naplánované akce letošního roku,“ ukončila Hanáčková.