Se slavnostmi městskými, zámeckými, slavnostmi hasičů či historickými jakoby se pytel roztrhl Každé větší město něco chystá, další už mají slávy za sebou. Aktuální jsou víkendové slavnosti v Benešově nad Ploučnicí s názvem Benešovský slunovrat. Jejich tradice začala už v roce 1992 při šestém výročí založení města.

Lidé zábavu potřebují

„Ale jestli je to letos skutečně osmnáctý ročník, nevím. Když jsem slavnosti začal organizovat, nikde jsem se nedopátral, zda od roku 1992 byly pravidelně rok co rok,“ řekl benešovský místostarosta Radek Lekner.

Lidé mají oslavy v oblibě. Ročně je v Benešově navštíví několik stovek z celého okresu. „Zajdeme na zámek, podíváme se různé soutěže, něco nakoupíme u stánků. Benešov je hezké městečko a slavnosti mají atmosféru,“ pochvalovala si Jitka Němcová z Varnsdorfu.

Letos město za oslavy zaplatí 150 tisíc korun, tedy o padesát méně než loni. Rozpočet je jako všude jinde našponovaný. „Ty peníze ale zase nejsou taková suma, která by nás položila a já si myslím, že alespoň jednou za rok mají lidé na takové oslavy nárok,“ dodal místostarosta Lekner. Připomněl, že peníze dal i sponzor, místní firma. Třiceti tisíc korunami sponzoruje tahák Slunovratu, jímž je koncert Ivana Hlase.

Kotvald s Hložkem jsou tahákem

Na oslavy se chystají ve Šluknově. Tam budou pro změnu zámecké. Tradici mají čtyřletou. A loni byly opravdu bombastické. Průvod s loučemi, ohňostroj, velké koncerty a mnoho dalšího. „Jenže letos to bude stejné, lidem se to moc líbilo a líbilo se to i zastupitelům, takže rozhodli, že chtějí ty letošní slavnosti ve stejném rozsahu,“ uvedla Ivana Lukešová ze šluknovské radnice. Loni na slavnosti totiž asi dorazilo deset tisíc lidí.

„Tolik jsme totiž prodali vstupenek,“ pochlubila se šéfová šluknovského informačního centra Pavla Kratochvílová. Vstupenky na slavnosti navíc nejsou ledasjaké. Jednodenní je sice papírová, ale kdo si za sto dvacet korun koupí třídenní, bude mít pěknou památku. „Třídenní vstupenky jsou totiž keramické,“ prozradila Kratochvílová.

Návštěvníci slavností se tak zase mohou těšit na páteční večerní pochod s loučemi, na sobotní dobový den a ohňostroj, na koncerty, dětem bude patřit neděle, seniorům zahraje Staropražští Heligonkáři. Tahákem ve Šluknově by mohl být Kotvald s Hložkem.

„Zajímavostí je, že do pochodu s loučemi chodí i starostové okolních obcí převlečení do kostýmů i s manželkami, takže tu máme pána z Jiřetína, pána z Mikulášovi a další,“ poznamenala Ivana Lukešová. Kolik budou slavnosti stát Lukešová neodhadla. Loni vyšly na necelý milion korun, zhruba čtvrtinu platila radnice. „Měli jsme sponzory, získali jsme dva granty a taky jsme hodně vybrali za vstupenky,“ vysvětlila.

Vítají léto hudbou i provodem

Ve Varnsdorfu se chystají na červencové Vernarovo létohraní. Je to varnsdorfské vítání léta se zábavou pro všechny věkové kategorie. „Vyjde nás to asi na sedmdesát tisíc korun, z toho třicet tisíc korun platí sponzor,“ upřesnila mluvčí radnice Romana Macová.

Rumburk bude slavit v srpnu, přesně jednadvacátého. Lidé se mohou těšit na Martina Chodúra. Davida Kohlera, na průvod černých rytířů městem a další atrakce.