Končí škola a jako každý rok tisíce studentů hledají letní brigádu. Na Děčínsku ale nejspíš uslyší větu, která jim naději na letní přivýdělek sebere: „Nemáme místo.“

Práce je totiž kvůli hospodářské krizi málo, a pokud student nemyslel na brigádu včas, nyní už místo nesežene. „Momentálně nemůže nabídnout ani jedno pracovní místo na letní brigádu,“ tvrdil ředitel Úřadu práce v Děčíně Jiří Král. Stejně jsou na tom i personální agentury. O studenty nemají firmy na Děčínsku zájem. „O brigády se zajímají i lidé bez práce, takže na studenty zbývá jen malý počet míst,“ dodal Král.

Studenti pomalu rezignují, sehnat brigádu je prý nadlidský úkon. „Obešla jsem snad všechny firmy a fabriky v Děčíně, brigádu jsem ale nesehnala,“ posteskla si sedmnáctiletá Lenka Kapicová z Děčína. Dodala, že práci nenalezla ani na internetu. Místa nejsou. Zaměstnavatelé navíc před studenty dávají přednost nezaměstnaným.

Nepřijímáme

„Momentálně brigádníky nepřijímáme. Pokud někdo přijde, vezmeme si kontakt a v případě, že se nějaká práce naskytne, tak se ozveme,“ vysvětlil ředitel Děčínského stavebního podniku Jiří Kulhánek. Dodal, že momentálně firma čeká na vývoj situace, práce prý moc není. Stejně je na tom i varnsdorfská firma Gema.

Studenti moc nepochodí ani v pohostinství. Místa pro brigádníky jsou už obsazená, někde nepřijímají vůbec. „Brigádníky nepotřebujeme, nemáme na ně bohužel ani peníze,“ uvedl ředitel krásnolipského Domu volného času Jan Kolář.

Platy studentských brigád se pohybují mezi padesáti až sto dvaceti korunami za hodinu. Nejhůř placené jsou úklidové práce nebo skladové práce v hypermarketu. Mezi dobře placené brigády patří ty u stavebních firem. Nejlépe placené jsou ale ty, kde je třeba, aby student měl nějaké znalosti. „Například musí znát jazyk nebo rozumět finančnictví,“ vysvětlila majitelka děčínské personální agentury Lenka Heinze.

Práce v zahraničí

Studenti hledají letní brigády i za hranicemi. „V zahraničí si vydělají víc než u nás a navíc si zlepší jazykové znalosti,“ dodala Heinze. Upozornila, že mladí by také měli spíše spoléhat na osobní kontakt se zaměstnavatelem, než se domlouvat telefonicky či přes e-mail.

„Zájemci o brigádu musí v současné době denně sledovat nabídku, ptát se a hlavně rychle reagovat. Většina firem totiž nabízí práci ze dne na den, případně s týdenním předstihem,“ ukončila Heinze.