Každý aeroklub musí od 15. července mimo jiné vlastnit drahou licenci, kterou si však většina z nich nemůže dovolit. Když jí však nemají, mohou dostat i pěti milionovou pokutu.

Letiště si však našly cestu, aby vyhlídkové lety z jejich nabídky nezmizely. Budou nabízet takzvané lety pozorovací, seznamovací nebo fotolety, jenž pod nařízení Evropské unie nespadají.

Vedoucí ústeckého letiště Miroslav Vršecký řekl, že vyhlídkové lety jsou jediný jejich příjem. Služby se proto nemíní vzdát. Pokud zákazník bude vyhlídkový let požadovat, dají mu vybrat z nabídky pozorovacího nebo fotoletu.

Stejně problém se zpřísněnými pravidly řeší i na mosteckém letišti. „Mezi lidmi jsou vyhlídkové lety velmi známé. Když ale někdo přijde, tak mi mu musíme říci, že to dělat nemůžeme,“ řekl vedoucí leteckého provozu na letišti Václav Pecka s tím, že se lidé často ptají, zda vyhlídkové lety nezruší definitivně.

Vyhlídkové lety od 15. července spadají pod leteckou dopravu. Jen letiště v Roudnici nad Labem z nich získá ročně zhruba 180 tisíc korun. Když o ně přijde, bude to problém.

Evropská unie je postavila před hotovou věc

„Nikdo se s námi o tom nebavil. Není to dobré řešení,“ sdělil prezident aeroklubu České republiky Vlastimil Dvořák a jedním dechem dodal: „Je to divné, když padesát let lítá celý svět stejně a najednou Evropská unie udělá obrovskou administrativní změnu, s kterou žádný stát nesouhlasil.“

I další členové aeroklubu tvrdí, že je to nesmysl. Jelikož při provozování letecké dopravy se vždy letí z bodu A do B, ale u vyhlídkových letů tomu tak není. Vždy totiž každá prohlídka začíná a končí v tom samém letišti.

Aerokluby potřebují speciální licenci, kterou nevlastní a pokud jí chtějí získat, zvýší se nároky na údržbu letadel nebo kvalifikaci pilotů, což jim výrazně zvýší náklady.

Většina si ale licenci, která stojí sto tisíc korun, nemůže dovolit. Nejsou totiž ani schopny zajistit potřebného zázemí jako mají velcí dopravci. Mimo jiné by musely přijmout i další zaměstnance, včetně kvalifikovaných pilotů.

Za létání bez licence hrozí až pěti milionová pokuta

Dvořák sdělil, že zná firmu z jižních Čech, která si nakoupila letadla a investovala do reklamy. Vyhlídkové lety ale v současné době provozovat nemůže, za což by vlastně mohla unii i žalovat.

Letištím hrozí sankce. Když totiž Úřad pro civilní letectví zjistí, že někdo provozuje vyhlídkové lety bez příslušné licence, zahájí s ním správní řízení. Pokuta může dosáhnout až pět milionů korun. Podle Dvořáka zpřísněné nařízení evropské unie nejvíce postihlo sousední Německo.

V současné době mostecké letiště nabízí vyhlídkové lety od 2 400 do 9 600 za letovou hodinu. Na letišti v Roudnici nad Labem provozuje lety několik firem najednou. Cena se tam pohybuje mezi dvěma až patnácti tisíci korun. Podle typu letadla.