Při roznosu letáků vybízejících k neúčasti u komunálních voleb zadrželi děčínští strážníci ve středu v noci mladého muže. Děčínskému deníku se podařilo zjistit, že šlo o čtyřku kandidátky Severočeši.cz Alexandra Jermolina. Ten roznášel do poštovních schránek letáky v Děčíně v Boleticích. Na obálce v níž byl leták umístěn stálo: K volbám už nemusíte, vše je rozhodnuto…více se dočtete uvnitř. Podivný leták našli ve čtvrtek ráno obyvatelé Děčína za stěrači svých aut a ve schránkách.

Jermolin se nedopustil žádného přestupku ani trestného činu, byl jediným na kterého upozornili všímaví lidé. „Obyvatelé sídliště nám oznámili, že se kolem aut na parkovišti motá nějaký muž. Ten strážníkům vysvětlil, co tam dělá a prokázal se jim platným občanským průkazem. Nebyl důvod případ dále řešit,“ uvedl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Leták informoval o jakési předem domluvené koalici mezi ODS, ČSSD a Stranou zdraví sportu a prosperity.

Leták.

Obsah letáku se však nelíbí stranám, které jsou v něm napadány. „Jsou to všechno lživé informace, které špiní nejen naši stranu, ale i ostatní,“ rozčiloval se lídr sociálně demokratické kandidátky František Pelant. Dodal, že koalice o niž se v letáku píše je nesmysl. „Někdo se nás snaží těšně před volbami pošpinit touto nekalou kampaní, podal jsem proto trestní oznámení na neznámého pachatele,“ podotkl Pelant.

Děčínská ODS během čtvrtka vydala tiskovou zprávu v níž stojí: „Děčínská ODS odmítá veškerá nařčení a pomluvy uvedené v letáku, které v noci ze středy na čtvrtek někdo roznesl po městě. V textu je ostře napadáno hned několik politických stran včetně kandidátů ODS do zastupitelstva.“

Lídr kandidátky Severočeši.cz Antonín Zamykal připustil, že tento styl antikampaně není zrovna podle jeho představ, ale ten kdo leták vytvořil musí prý moc dobře znát poměry v Děčíně. „Není to můj styl boje, ale dokážu ho pochopit,“ dodal Zamykal.

To primátor Raška pokládá leták za slabošství. „Leták není podepsaný, což je jasnou známkou slaboštví toho, kdo ho vytvořil. Kdyby si byl svými tvrzeními jistý, podepsal by se. Připomíná mi to totalitní režim, kdy šíření anonymů ve snaze někomu ublížit bylo časté. Do demokracie něco podobného nepatří. Věřím, že obyvatelé města jsou rozumní a při svém rozhodování se nenechají manipulovat," řekl primátor Vladislav Raška.

Stejně jako František Pelant podal i předseda oblastního sdružení ODS Rostislav Donát trestní oznámení. „Předvolební boj se dosud v Děčíně nesl v korektní rovině. Leták sem vnáší špinavé praktiky a myslím, že je třeba dát jasně najevo, že chceme udržet děčínskou politiku čistou. Tudíž jsem se rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu,“ vysvětlil Rostislav Donát.

Zamykal si ovšem myslí, že leták tak zcela lživý není. „Nemyslím, že by šlo o pomluvu. Jak už jsem jednou řekl, leták musel napsat člověk, který je se situací v Děčíně obeznámen, a to tak. že velmi podrobně,“ ukončil Zamykal.

VYJÁDŘENÍ ODS DĚČÍN
Pomlouvačný leták prošetří policie

Děčínská ODS odmítá veškerá nařčení a pomluvy uvedené v letáku, které v noci na dnešek někdo roznesl po městě. Ráno ho našli lidé za stěrači svých aut a ve schránkách. V textu je ostře napadáno hned několik politických stran včetně kandidátů ODS do zastupitelstva.
"Leták není podepsaný, což je jasnou známkou slaboštví toho, kdo ho vytvořil. Kdyby si byl svými tvrzeními jistý, podepsal by se. Připomíná mi to totalitní režim, kdy šíření anonymů ve snaze někomu ublížit bylo časté. Do demokracie něco podobného nepatří. Věřím, že obyvatelé města jsou rozumní a při svém rozhodování se nenechají manipulovat," říká primátor Vladislav Raška.
Předseda oblastního sdružení ODS Rostislav Donát podal trestní oznámením, aby policie případ prošetřila.
"Předvolební boj se dosud v Děčíně nesl v korektní rovině. Leták sem vnáší špinavé praktiky a myslím, že je třeba dát jasně najevo, že chceme udržet děčínskou politiku čistou. Tudíž jsem se rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu," říká Rostislav Donát.
"Chtěli bychom požádat občany města, aby se nenechali otrávit touto špinavou kampaní a šli v pátek nebo v sobotu ke komunálním volbám. Hlas každého je důležitý a pomůže rozhodnout o budoucnosti města. Přeji všem šťastnou ruku při zaškrtávání volebního lístku, aby vybrali stranu, která splní jejich očekávání," dodává Jana Bártová, lídr kandidátky.
VYJÁDŘENÍ ČSSD DĚČÍN
Ve středu 13. října v noci byl po Děčíně rozšiřován anonymní leták pod názvem:
„K volbám již nemusíte. Vše domluvené! Více uvnitř…“
V tomto letáku je hrubým způsobem a lživě napadána politická strana ČSSD a jiné politické strany a politická hnutí. Za ČSSD je napadán lídr kandidátky František Pelant a druhý v pořadí na této kandidátce Pavel Sinko. Tito jmenovaní podali u České policie návrh na rozšíření trestního stíhání v této věci, které policie již šetří.
Během noci byl Městskou policií zadržen v Děčíně – Bynov při roznášení tohoto pomlouvačného letáku čtvrtý na kandidátce politického hnutí „Severočeši.cz“ - Alexandr Jermolin.
S těmito zákeřnými metodami nesouhlasíme a distancujeme se od nich. Tímto činem byla výrazně narušena vcelku klidná předvolební atmosféra v Děčíně.
Vyjádření lídra kandidátky Františka Pelanta: Policistou jsem byl 37 roků a zda je chybou, že jsem se po tato léta snažil bojovat proti zločinnosti ve společnosti, nechám na posouzení voličů. Co se týče tržnice, nikdy jsem ji nechtěl zrušit.
Vyjádření druhého z kandidátky Pavla Sinka: Můj jediný problém z doby totalitní společnosti je již dávno zahlazen a byl poplatný tehdejšímu režimu. Ostatní věci uvedené v letáku jsou vykonstruované lži již několikrát objasněné v médiích.
VYJÁDŘENÍ STRANY SPORTU ZDRAVÍ A PROSPERITY DĚČÍN
"Vážení občané,
ve středu a ve čtvrtek jste ve vašich schránkách nebo za stěrači aut mohli najít oranžové letáky, které spojují SZSP (Stranu Zdraví Sportu Prosperity) s místním sdružení ODS, jako "béčka" ODS. Chtěl bych tímto vyvrátit jakékoliv spekulace. V týdeníku Princip, můžete ve čtvrtečním vydání najít tvrzení, že ODS v Děčíně využilo DC zpravodaje ke své předvolební kampani. SZSP v DC zpravodaji však prostor vůbec nedostalo! Nevím, zda ODS v Děčíně využila "městského" týdeníku ke své propagaci, ale myslíte si, že by v případě propagovaného spojení zapomněla na své "béčko"!? Je smutné, že se v rámci politické kampaně někteří političtí konkurenti dokáží snížit k takovým praktikám! Pevně věřím, že se obyvatelé města nenechají otrávit od volební účasti a v komunálních volbách bude volit každý za sebe, a že jim zvolení zástupci jejich důvěru oplatí!
Jan Havlíček, kandidát č. 3