Už čtyři roky nezaplatil provozovatel sjezdovky na Jedlové TJ Slovan Varnsdorf nájem za pozemky Lesů ČR.V květnu 2006 totiž vypověděl TJ Slovan Lesům ČR nájemní smlouvu, ale sjezdovku provozoval dál.

Předseda tělovýchovné jednoty Jiří Žďárský to nepopírá. „Je to pravda, smlouvu vypověděl tehdejší předseda klubu. Od té doby jsem se ale s Lesy ČR nedohodl na výši nájmu,“ vysvětlil Žďárský. Jeho zpětnému doplacení se prý ale nebrání. Lesy ČR požadovaly v první navrhované variantně nájemní smlouvy sedm korun za metr čtvereční. Ročně by si tak státní podnik přišel na více než tři sta padesát tisíc korun. Pro TJ Slovan Varnsdorf by byl takový nájem likvidační. „Roční obrat na sjezdovce se pohybuje okolo jednoho milionu korun,“ řekl Žďárský. TJ Slovan Varnsdorf má v současné době v pronájmu pouze dráhu vleku, za kterou platí okolo třiceti tisíc korun ročně.

Nyní se snad blýská na lepší časy. Lesy ČR nabídly TJ Slovan nejnižší možný nájem. „Lesy pronajímají pozemky o obdobné výměře a v obdobných podmínkách jiným provozovatelům lyžařských tratí a areálů za tři koruny padesát až sedm korun za metr čtvereční. Slovanu jsme navrhli tu nejnižší variantu,“ zdůraznil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Roční nájem by tedy měl činit něco málo přes sto šedesát tři tisíce korun. V případě, že by TJ Slovan chtěl areál modernizovat, je státní podnik ochotný snížit nájem v době modernizace o padesát procent.

„Odeslal jsem návrh smlouvy, ale opět s připomínkami, nyní čekám na vyjádření druhé strany. Stále jsou v nájemní smlouvě věci, které se nám nelíbí,“ postěžoval si Žďárský. Za nesmyslné považuje například placení nájmu v době případné modernizace areálu. „TJ Slovan bude přeci zvyšovat cenu pozemků Lesům, proč bychom tedy měli platit ještě nájem? Pokud na modernizaci dojde, nebudeme moct dva roky lyžařský areál provozovat,“ vysvětlil Žďárský.

Pokud se TJ Slovan s Lesy ČR nedohodne na lepších podmínkách, tak prý provozování lyžařského areálu v příštím roce ukončí.

„Areál nutně potřebuje modernizaci, nemáme sněhová děla, vlek je zastaralý a sjezdovka potřebuje upravit. Za těchto podmínek ale modernizovat nemůžeme. Když nebudeme vydělávat, nemůžeme ani platit,“ podotknul Žďárský.

Pomoc nabídl i jiřetínský starosta Josef Zoser. Nabídl Lesům ČR obecní lesy směnou za pozemky na sjezdovce. Neuspěl. „Směna pozemků není možná, protože pozemky jsou předmětem žaloby pana Kinského na určení vlastnictví, a navíc se jedná o pozemky v komplexu státního lesa, které nemohou být převáděny na jiného vlastníka ani dle platné legislativy,“ vysvětlil mluvčí Boublík.

Své o jednání se státním podnikem Lesy ČR ví i starosta sousedního Horního Podluží Karel Kopecký. Za pozemky u výstupní stanice požadovaly Lesy ČR roční nájem šestatřicet tisíc korun, obec na smlouvu nepřistoupila. Nakonec se jí nájem podařilo o třetinu snížit.

„Stálo nás to hodně úsilí, museli jsme opět vysvětlovat, že nejsme Krkonoše a nevyděláváme miliony. Platíme tedy místo sedmi korun za metr čtvereční pět,“ uvedl starosta Karel Kopecký. Dodal, že nechápe politiku Lesů ČR. O pár kilometrů vzdálenější pozemky na Jedlové chtějí Lesy ČR pronajmout za tři koruny padesát, tedy levněji. „Slovanu Varnsdorf to přeji, ale nechápu to,“ ukončil starosta.

Lesy ČR se brání tím, že jsou povinny nakládat se svěřeným majetkem státu s péčí řádného hospodáře a nemohou nikomu poskytovat neoprávněné výhody při jeho podnikání.