Kilometry dlouhé a desetiletí neudržované cesty v lesoparcích na Kvádrberku a Pastýřské stěně v Děčíně prokoukly.
Pastýřská stěna je oblíbeným cílem procházek i výletů. Vede po ní totiž dálková hřebenová turistická stezka z Jizerských do Krušných hor. Magistrát se proto během prázdnin pustil do úprav stezek a čištění parků. Úklidové a údržbové práce probíhají také v lesoparku na Kvádrberku.
„Práce zajišťuje na základě zadání oddělení cestovního ruchu Středisko městských služeb, které vyčlenilo pracovníky na údržbu lesoparku a vnitroměstských tras výletních okruhů. Na Pastýřské stěně se tak průběžně odklízejí nánosy hlíny, jehličí a dalších materiálů z přístupových a promenádních cest," říká Romana Silvarová z děčínského magistrátu.
Lidé ze Střediska městských služeb čistí a odplevelují přístupová skalní schodiště na červené turistické stezce, kompletně vyčistili přístupovou cestu od Mototechny až k Nebíčku, odhrabali a začistili staré kamenné lavice, prostříhali výhledy z Jahnovy plošiny.
„Ta se také pravidelně marně uklízí od cigaretových krabiček a pet lahví, které vandalové hází pod vyhlídku," dodává Silvarová. Během každého týdne tak odnesou úklidové čety pět velkých pytlů plných odpadků.
Pozornost je nyní zaměřena na trasy výletních okruhů a nejfrekventovanější místa lesoparku. Odbor místního hospodářství a majetku města připravuje údržbu a opravu většiny laviček.
Lesní úřad Děčín spravil střechu odpočinkového altánku na červené turistické stezce a kromě toho chystá instalaci stolku a lavičky na vyhlídku nad vlajkou. Po skončení hlavní turistické sezóny, kdy nebude tolik práce s údržbou zeleně a dalších sezónních prvků ve městě, budou práce namířeny také na vyspravení starého nebo poničeného zábradlí a méně frekventované části Pastýřské stěny.
Přesto se ale na vyhlídku na Pastýřské stěně množí stížnosti. Kvůli vzrostlým náletům z ní totiž není na mnoha místech vůbec nic vidět. Podle mluvčí magistrátu s tím ale úřad nemůže nic dělat. Skála mu totiž nepatří.
„V Děčíně probíhá dlouhodobá sanace skalních masivů podél železničního koridoru. Ta bude trvat nejméně do příštího roku," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.
Situaci kromě nepřístupného terénu komplikují právě majetkové vztahy, Správě železniční dopravní cesty totiž nepatří celá skála nad Labem. Navíc je nutné čekat na období vegetačního klidu.
„Některé stromy ve spodní části stěny, především v okolí vjezdových portálů do tunelu, jsme již letos pokáceli. Víc nemůžeme vzhledem k vegetačnímu období přes léto udělat. A to i přesto, že se jedná o nálety," dodává Ptačinský s tím, že se jedná o poměrně finančně náročnou záležitost.