Nedostatkem potravy zvířata v lese netrpí. A to ani přesto, že jsou tuhé mrazy a závěje sněhu. Zvířata jsou na zimu zvyklá a navíc je myslivci celou zimu pravidelně přikrmují.

„Největším nebezpečím pro zvířata v tuto dobu je hluk. Zvěř se v zimě potřebuje pohybovat co nejméně a šetřit si tak energii. Vyplaší-li ji v lese bezohlední lidé nebo volně pobíhající psi, je vystresovaná a snaží se utéci. To ji stojí zbytečně mnoho sil. Pro slabší nebo často vyrušované kusy může být takový výdaj energie příčinou uhynutí,“ vysvětlil Jiří Kalivoda hospodář huntířovských myslivců. Nabádá proto lidi, aby se po lese v zimě pohybovali tiše a s ohledem na jeho obyvatele. Pes na procházkách po lese na vodítku musí být pro jeho majitele samozřejmostí.

Někteří lidé se snaží zvěři v zimě také přilepšit a nosí jí do krmelců různé pochutiny. V mrazech je ale třeba zvěř přikrmovat jen určitými druhy potravy, aby jí člověk spíše neublížil. „V takovémhle počasí do krmelců nepatří obilí a ovoce, které přemrzá a zvířatům pak v břiše kvasí. Nejlepší pro ně je seno, žaludy a kaštany,“dodal Kalivoda.

Vzorná péče

O lesní zvěř se v zimě vzorně starají také žáci z Lesnické školy ve Šluknově. Ti se na zimu připravují celý rok.

„Pro lesní zvěř sušíme seno. V rámci praxe chodí naši žáci na kopřivy, žaludy a kaštany. Od zemědělců kupujeme obilí a jako jedni z mála dáváme do krmelců také vitamíny, které podporují tvorbu paroží u vysoké zvěře,“ řekl Rudolf Sochor ředitel školy. Zvířata chodí v zimě přikrmovat i třikrát týdně. Vzpomněl i další zimní problém zvěře. Ze zmrzlého sněhu se tvoří ledové krusty, které zvířatům rozdírají běhy a způsobují tak vážná zranění.

Pozor na silnicích by si v zimě měli dát motoristé, kteří se vydají ven z města. Zvěř, která v zimním období cestuje za potravou i několik desítek kilometrů, je může hlavně za tmy nepříjemně překvapit na silnici.

Lenka Kopsová