Do vozového parku Krajské zdravotní přibyla dvě sanitní auta tovární značky Volkswagen Transporter se zástavbou upravenou pro přepravu nedonošených, patologických novorozenců včetně vybavení zdravotnickými přístroji a sedm nových sanitních vozů tovární značky Fiat Ducato se zástavbou pro převoz zraněných a nemocných osob.

Vozidla Volkswagen Transporter Krajská zdravotní vysoutěžila ve veřejné zakázce za částku 4 593 054 korun včetně DPH, kdy pořizovací cena jedné sanitky byla 2 296 527 korun.

„V ceně je zahrnuto vybavení zdravotnickými přístroji, jako je například defibrilátor, odsávačka, perfuzor, tonometr a další zdravotnické vybavení v souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky," doplnil Petr Sochůrek z tiskového oddělení Krajské zdravotní.

Sedm nových sanitek je tovární značky Fiat model Ducato se zástavbou pro přepravu zraněných a nemocných osob. Celková vysoutěžená cena těchto sanitek činila 7 931 595 korun včetně DPH, kdy jedna sanitka stála 1 133 085 korun.

„V ceně je rovněž zahrnuta zdravotnická výbava, jako jsou například nosítka, infarktové křeslo, tři sedačky s tříbodovým bezpečnostním pásem a další nezbytné," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Nové sanitky nejenže obnovily vozový park Krajské zdravotní a snížily průměrné stáří vozového parku, ale také nabízí přepravovaným pacientům lepší komfort při cestování.

„Například se jedná o nižší hlučnost auta nebo lepší teplotní pohodlí. Zlepšily se také pracovní podmínky pro řidiče a posádku zdravotnické dopravní služby. V současné době Krajská zdravotní disponuje 61 sanitními vozidly, se kterými jezdí 80 řidičů, kteří při přepravě pacientů najedou měsíčně na jednom voze v průměru tři tisíce kilometrů," dodal Novák.

Kde všude budou po Ústeckém kraji sanitky působit?

„Jeden sanitní vůz pro přepravu nedonošených, patologických novorozenců poputuje do zdravotnické dopravní služby v ústecké Masarykově nemocnici, druhý zůstane na zdravotnické dopravní službě v chomutovské nemocnici. Nová sanitní vozidla Fiat Ducato se zástavbou pro přepravu zraněných a nemocných osob jsme rozdělili rovněž do dvou odštěpných závodů Krajské zdravotní. Zdravotnická dopravní služba v Chomutově získala čtyři sanitní vozidla, zdravotnická dopravní služba v Děčíně dostala tři sanitní vozidla," uvedl generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Irena Pospíšilová, vedoucí oddělení Zdravotnické dopravní služby Krajské zdravotní dodala, že s novými sanitními auty Fiat Ducato se zástavbou pro převoz zraněných a nemocných osob se zvýšil i počet přepravovaných při jedné jízdě.

„V nových sanitkách Fiat Ducato teď můžeme převážet až pět osob najednou. Současná auta nám umožňovala při jedné cestě transportovat pouze čtyři pacienty," doplnila Irena Pospíšilová.

Zdravotnická dopravní služba, kterou v současné době Krajská zdravotní provozuje, byla založena 1. dubna 2013 a zajišťuje převozy nemocných a zraněných pacientů na základě příkazu k zdravotnickému transportu vystaveným ošetřujícím lékařem. V Ústeckém kraji má celkem pět stanovišť, a to v Děčíně, v Ústí nad Labem, v Teplicích, v Chomutově a v Lounech, kde je odloučené pracoviště.