Pobouření vzbudilo u děčínských lékárníků rozhodnutí kraje zrušit poplatek za výdej léku v lékárnách, které spravuje Krajská zdravotní. V Děčíně se to týká ústavní lékárny tamní nemocnice.

„My žijeme v právním státě a já očekávám, že nás stát ochrání. My musíme poplatky vybírat ze zákona. Rozhodnutí kraje je neseriózní a ostatní lékárny staví do nerovného postavení,“ odmítla rušení poplatků Anna Hospodková z lékárny Centrum. Podle ní dojde k zbytečným zmatkům. Ústavní lékárna není na takový provoz připravená a nezvládne nápor zákazníků.

„Je to nefér i vůči pacientům. Jak k tomu přijdou lidé ze Šluknova, Rumburku a dalších měst na Děčínsku, že u nich nebudou mít stejnou možnost jako v Děčíně, vyzvednout si lék bez poplatku?“podivila se Hospodková. Zároveň podotkla, že všechny lékárny mají svou registraci potvrzenou krajským úřadem.

„My můžeme po kraji vyžadovat, ať k nám přistupuje stejně jako k lékárnám Krajské zdravotní. Ať nám dá stejné kompenzace, jako jim. Pak přestaneme vybírat poplatky také,“ vyjádřila své mínění Anna Hospodková. Dodala, že ještě není druhého února, poplatky se zatím všude platí a lékárny zvažují, co podniknout dál.

Martina Hermáčková z lékárny Top vidí situaci podobně: „Poplatky musíme vybírat dál, je to naše povinnost. Část z nich odvádíme, vedeme je v účetnictví a nikdo je za nás nezaplatí.“ O to, že by výrazně ubylo zákazníků v její lékárně se ovšem neobává.

„Nemocniční lékárna má do dvou odpoledne. My do sedmi. Lidé chodí do práce a někde si léky vyzvednout musí,“ řekla Hermáčková.

Ovšem ani v samotné ústavní lékárně nejsou ze záměrů kraje nadšeni. Obavy, zda očekávaný nápor zákazníků zvládnou, vyjádřil její vedoucí Aleš Borský: „Není to rozhodnutí z naší vůle a nemáme z toho radost, naše lékárna má malou kapacitu.“ Podle tiskového mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry proběhne v úterý řádné zasedání představenstva společnosti, které se řešením situace svých lékáren bude zabývat.

Ojedinělou výjimkou mezi děčínskými lékárnami je pobočka společnosti Česká lékárna v hypermarketu Kaufland. Ta bude rušení poplatků v krajských lékárnách svým zákazníkům kompenzovat, aby se necítili poškození.

„Jsme připraveni svým stálým klientům poskytovat při prodeji léků bonus až do výše regulačního poplatku,“ sdělil generální ředitel společnosti Pavel Vajskebr.

Podle Jindřicha Šmída, předsedy okresního sdružení lékárnické komory se ovšem lékárny už brání právně: „Grémium majitelů lékáren podalo žalobu ke Krajskému soudu v Praze. Žádáme o zrušení praxe preferování některých občanů na úkor jiných.“ Dodal, že soud by mohl vydat v úterý předběžné opatření, kterým by se pozastavilo rozhodnutí kraje.

„Do úterý počkáme. Ale ať už soud rozhodne jakkoliv, po úterý vyzveme hejtmanku, aby nám sdělila, jakým způsobem zrovnoprávní občany v přístupu k lékům,“ řekl Šmíd. Podotkl, že stav, kdy kraj kompenzuje vybraným lékárnám vybírání poplatků není normální. Ve skutečnosti to podle něj zaplatí lidé ze svých daní.