Děčínským lékárnám nastaly těžké časy. Od prvního dubna došlo změnám v doplatcích za léky. Sami lékárníci přiznávají, že podstatu těchto změn nedokážou zákazníkům vysvětlit. Navíc jim neustále ubývají zákazníci.

„Zcela se proměnil způsob cenotvorby léčiv. Ten je nyní tak složitý, že je pro nás nadlidský problém vysvětlit pacientům, jak cena léku vznikla a proč mají platit zrovna tuto částku,“ zoufal si Pavel Harmáček z děčínské lékárny Top. Dodal, že v posledních dvou měsících jim v lékárně stále klesá obrat, protože lidé si přirozeně chodí pro léky na recept do nemocniční lékárny.

„Je to pro nás taková pomalá likvidace. V tuto chvíli by bylo asi nejlepším řešením, aby poslanecká sněmovna schválila zrušení poplatků zcela a všechny lékárny měly rovné podmínky,“ myslí si Harmáček.

Také ostatní lékárny v Děčíně mají stejné problémy. Do všech teď chodí méně lidí, kteří by si vybírali léky vázané na recept.

„Pochopitelně se nás to dotklo. Úbytek zákazníků je citelný. Přijímáme o dvacet procent méně receptů. Navíc se všechno ještě zkomplikovalo odečítáním výše regulačního poplatku od doplatku za lék. Liší se to i podle množství vydávaných balení léků a je to skutečně nepřehledné,“ uvedla Anna Hospodková z lékárny Centrum. Podotkla, že pro lékárníky by bylo skutečně nejlepší mít možnost nevybírat poplatky. A to přesto, že jinak se zavedením regulačních poplatků souhlasí.

„Systém tvorby cen a vybírání poplatků je už nyní tak komplikovaný,že by byl lepší zcela nový zdravotní zákon, který by to vyřešil,“ zdůraznila Hospodková.

V děčínské lékárně U divadla si na změny, které nastaly ve vybírání poplatků také ještě nezvykli.

„Je v tom chaos, ale časem se to naučíme. Paradoxní ovšem je, že některé léky díky změnám zlevnily a některé naopak podražily. Pro pacienta je nemožné se vyznat v tom, kolik za co zaplatí. Musí důvěřovat lékárníkovi,“ postěžovala si Pavlína Grubrová, vedoucí lékárny U divadla. Grubrová si povzdechla, že bohužel, díky tomu, že jsou víceméně receptovou lékárnou, klesl jim také obrat o třicet procent.

Česká lékárnická komora vydala k novým úpravám ve vybírání poplatků a tvorbě cen léků tiskovou zprávu. V té uvádí, že systém cenotvorby léčiv je opět o další stupeň složitější a stává se nepřehledným nejen pro pacienty, ale také pro mnohé odborníky.

Stanislav Havlíček, předseda komory k tomu dodává: „Jedinou cestou z této situace je i podle pacientů stanovení pevné předvídatelné spoluúčasti na léky.“