Desítky papírových kapesníků, odřený nos, pálící oči, tak vypadá každoročně jaro osmadvacetileté Michaely z Děčína. Je alergická na pyl. „Je to samozřejmě nepříjemné, ale dá se s tím žít. Když je nejhůř, koupím si léky a přežiji to,“ tvrdila mladá žena. Alergii zřejmě zdědila po otci. Jako dítě sice chodila do alergologické poradny, ale jako dospělá to vzdala.

„Měla jsem pocit, že mi vakcíny vůbec nepomohly, ale spíš naopak,“ poznamenala.

Přecitlivělost

Alergie je přecitlivělost organismu na konkrétní chemické látky, které se vyskytují v životním prostředí. Projevuje se nepřiměřenou reakcí imunitního systému při styku s danou látkou. V lehčím případě znepříjemňuje postiženému život, v extrémním případě pak může způsobit anafylaktický šok, který znamená ohrožení života selháním krevního oběhu. Přecitlivělost je u každého alergika na určitou konkrétní látku (téměř kteroukoliv), může se jednat o látku jedinou nebo celou skupinu látek.

Mohou to být a často i jsou pyly. Při pobytu v prostředí, kde se vyskytuje pyl dané rostliny nastává nepřiměřená obranná reakce, která se projeví zejména podrážděním očí a dýchacích cest.

K lékaři

Děčínská alergoložka Alena Sellnerová radí, že by lidé alergie neměli podceňovat. Mohou se totiž vyvinout až v astma.

„Samozřejmě pokud problémy nejsou úporné, člověk se nedusí, dýchá se mu sice s obtížemi, ale zvládá to, stačí samoléčba. Jinak doporučuji návštěvu odborného lékaře,“ řekla Sellnerová.

Děčín se nijak nevymyká z průměru republiky. Doktorka Sellnerová odhadla, že tu žije na dvě desítky tisíc lidí kteří trpí některou z alergií. „Alergiků přibývá a je to vlastně daň za civilizaci,“ upozornila lékařka. Upřesnila, že zhruba šest až sedm procent lidí trpí pylovou alergií a stejný počet astmatem. Alergie je nepřiměřená přehnaná odpověď organismu na setkání s alergenem.

Nepořádek

Za rozšíření alergií si v mnoha případech lidé mohou sami. Skládky, nesekané louky, rumiště, to všechno jsou doslova semeniště alergenů.
„Mám před očima želenické sídliště v Děčíně, všude jíl, rumiště zarostlá lebedou a všude kýchající lidé. Přitom by stačilo místo upravit a bylo by po mnohých problémech,“ tvrdila Sellnerová. Přitom pokud se lidé o své okolí nestarají, pylová sezóna se díky plevelům rozšiřuje třeba až do listopadu.
Lidé si stěžují i na alergie ze sluníčka. Podle Sellnerové to ale klasická alergie není. Jsou to kožní záněty. Kůže reaguje na UV záření společně s některou látkou, třeba parfémem, opalovacím krémem a zánět může dokonce upozornit i na špatnou funkci jater.