Vyplývá to ze seznamu, který ČLK poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Týká se to také Ústeckého kraje, kde pracují lékaři bez uznaného ukončeného medicínského vzdělání, mají pouze povolení resortu k výkonu odborné praxe.
Například v Krajské zdravotní (KZ), která sdružuje pět největších nemocnic v kraji, pracuje podle ČLK celkem 54 ukrajinských lékařů, v ostatních špitálech regionu jich je 27 (viz box).
„Porušování zákona spočívá v tom, že cizinci bez aprobační zkoušky pracují samostatně bez dozoru. Cizinec bez aprobační zkoušky nemůže vykonávat lékařské povolání, na základě povolení ministerstva zdravotnictví může pouze vykonávat odbornou praxi tak, jako medik v 6. ročníku studia,” vysvětlil prezident ČLK Milan Kubek.
Každého cizince musí ze zákona navíc vést jeden plně kvalifikovaný lékař s praxí, který nemůže být zároveň školitelem žádného dalšího lékaře bez atestace.
„Personálně zdevastované regionální nemocnice, které využívají jako lacinou pracovní sílu cizince bez ověřené znalosti češtiny a bez ověření odborných znalostí, nesplňují podmínky pro to, aby v nich mohlo větší množství cizinců odbornou praxi vykonávat. Pokud by totiž tyto nemocnice měly dostatek kvalifikovaných lékařů, pak by žádné cizince nepotřebovaly,” prohlásil Kubek.
Náměstek pro řízení lidských zdrojů KZ Vojtěch Krump uvedl, že zahraniční lékaři, kteří v nemocnicích působí, mají doklady o vzdělání ověřené českými lékařskými fakultami. „Mají také platná povolení vydaná ministerstvem zdravotnictví, platná povolení k pobytu a pracovní povolení,“ sdělil Krump.
Podle něj si společnost zahraniční lékaře vybírá. „Zajímá nás jejich kvalifikace, zkušenosti i motivace. Rozhodující slovo při přijímání zahraničních lékařů pak mají primáři jednotlivých oddělení,“ řekl Krump. V KZ je nyní v pracovním poměru 172 lékařů s jinou státní příslušností než českou. „Z toho je 61 státních příslušníků Slovenska,“ dodal Krump.
V Kadani si přítomnost zahraničních lékařů pochvalují. „V naší nemocnici pracuje několik lékařů z ciziny, se kterými máme velmi dobrou zkušenost. Nejde pouze o Ukrajince,“ řekl ředitel Nemocnice v Kadani Petr Hossner. Lékaři z Ukrajiny podle jeho slov mají výhodu slovanského jazyka.
„Za několik měsíců jsou schopni se domluvit nejen se zdravotnickým personálem, ale hlavně s pacienty. Lékaři přicházející z ciziny mají velkou motivaci se doučit nejen jazyk, ale i odlišnosti některých medicínských postupů. Po dobu dvou let jsem nezaznamenal žádné stížnosti na medicínské pochybení ani stížnost ze strany pacientů,“ uzavřel Hossner.
Projekt Ukrajina, který lékaři umožňuje odložit složení aprobační zkoušky, slíbil premiér Andrej Babiš na jaře ukončit poté, co ho kritizovaly komory lékařů. Kraje si však prosadily jeho pokračování.
Ukrajinští lékaři v kraji
V Děčíně pracuje 9 ukrajinských lékařů, v Chomutově 8, v Mostě 21, v Teplicích 13, v Ústí nad Labem 3 lékaři. V Nemocnici v Kadani je zaměstnaných 18 lékařů, v Litoměřicích 2, v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici 3 a v nemocnici v Žatci 4.