Bez očkovacích vakcín proti některým nemocem jsou dětští lékaři na Děčínsku. Do července totiž vydávaly očkovací látky lékařům krajské hygienické stanice a hradil je stát. Od července je měly dodávat distributoři, kteří by vzešli ze soutěže vypsané ministerstvem zdravotnictví, a hrazení měly převzít zdravotní pojišťovny. Výběrové řízení na distributora vakcín ale ještě neskončilo, protože se jeden z účastníků odvolal, takže vakcíny stále nemá kdo rozvážet. Přitom očkování dětí v Česku je ze zákona povinné.

Dětské nemoci

„Docházejí nám vakcíny na dětské nemoci, tedy příušnice, zarděnky a spalničky, končí také expirační doba očkovací látky na tetanus a nové prostě nemáme,“ zlobila se děčínská dětská lékařka Jaroslava Lešanovská. Kdy vakcíny dostane, netuší.

„Musím odkládat očkování druhé dávky, sice to dětem neublíží, ale prostě to není ono. Druhou dávku musím podat do půl roku, aby dítě bylo chráněno celý život. Do té doby snad vakcíny budou,“ doufá lékařka. Má informace, že by měla jedna z očkovacích látek dorazit.

„Jenže prý je v balení po deseti dávkách, které, když otevřeme, musíme spotřebovat. To znamená sehnat na jeden den deset dětí, které potřebují očkovat,“ popsala další problém lékařka.

Systém fungoval

Přitom systém přidělování vakcín byl zavedený. Stát zaplatil, hygiena rozdělila. Platba za vakcíny teď náleží pojišťovnám. Ty mají na prevenci peněz dost a vakcíny distributorům proplatí. Na tom se shodli i lékaři.

„Naštěstí se ustoupilo od toho, abychom si odebrané vakcíny sami platili a pak to přeúčtovali pojišťovně. Teď si platby vyřídí pojišťovny s vybraným distributorem mezi sebou a nám uhradí jen aplikaci,“ vysvětlila Lešanovská.

Její kolegyně Eva Kozlíková už děti, které měly dostat přeočkování proti spalničkám, zarděnkám a neštovicím, odmítá.

„Prostě vakcínu nemám, jen mohu doufat, že děti jsou a budou v pořádku,“ řekla lékařka. Ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách ale lékaře uklidňuje, že větší časový interval v očkovacích dávkách, než který je běžný, by vadit neměl. „To by možná neměl, ale porušujeme dané schéma očkování,“ upozornila lékařka.

I ona považuje za logické, aby vakcíny nehradil stát, ale pojišťovny.

„Jenže přechod na jiný systém financování se měl udělat rychle, pružně a ne aby tam vznikla půlroční díra, kdy my nebudeme mít vakcíny a odmítat rodiče s malými dětmi, kteří přijdou na očkování,“ zlobila se děčínská pediatrička Kozlíková.