Téměř dva a půl roku trvala rekonstrukce dnes již bývalé polikliniky v Děčíně. Tento týden v ní začal pracovat úřad práce, v lednu by se pak měla přestěhovat okresní správa sociálního zabezpečení. Náročná oprava rozsáhlé budovy vyšla na téměř 120 milionů korun.

„Pro nás je největším plusem rekonstrukce větší bezpečnost,“ poklepává ředitel děčínského pracoviště úřadu práce Vlastislav Hlaváč na tvrzené bezpečnostní sklo.

Tím je vybavena každá kancelář, do které mají již od pondělí přístup klienti úřadu práce. Ti si na úřednících čas od času vybíjejí svůj vztek. „U nás v Děčíně se to naštěstí většinou omezí jen na verbální útok. Ale i takový je nepříjemný.“

Přestože do nového úřadu práce u Zámeckého rybníku dorazili již první klienti, ještě pořád se pracuje na některých drobnostech. V pondělí dopoledne například bagr odklízel staré betonové květináče stojící před budovou, dokončit je potřeba také vyvolávací systém.

Vánoční trhy na Děčínském zámku.
FOTO: Děčínský zámek provoněl svařák

Dohromady bude pracovat v bývalé poliklinice přibližně 230 úředníků. Necelých 80 jich bude z okresní správy sociálního zabezpečení pracujících dnes v Ruské ulici, dalších 150 by jich mělo být podle projektu z úřadu práce. Ten má nyní v Děčíně 142 zaměstnance.

Hlavním důvodem pro nákladnou rekonstrukci a sestěhování dvou úřadů pod jednu střechu je snaha o úsporu peněz. Stát si totiž slibuje od stěhování nižší provozní náklady.

Po sestěhování úřadu práce z Březinovy a Hudečkovy ulice zůstalo státu několik prázdných domů. Ty nyní bude nabízet jiným svým organizacím. Oslovil i okresní úřad, ten ale nabídku odmítl.

„Po změně požárních předpisů by se kvůli povinnému rozšíření uliček mezi regály výrazně snížila kapacita, která by nám tak nestačila,“ vysvětluje ředitel Státního okresního archivu Děčín Jan Němec.

Kapsář. Ilustrační foto.
Pozor na kapsáře, varuje policie

Archiváři také potřebovali udělat v domě sondy, aby zjistili, jakou mají podlahy nosnost. Regály plné nejrůznějších písemností jsou totiž velmi těžké.

„Udělat sondy ale nebylo možné provést za plného provozu. Zda nám tato budova vyhovuje bychom tak zjistili vlastně až nyní po odchodu úředníků,“ zmiňuje Němec další důvod, proč se archiv nakonec rozhodl odmítnout budovu bývalé spořitelny na Komenského náměstí.

Se stavbou dnes již bývalé polikliniky začal československý stát v roce 1938, po okupaci v ní podle původních plánů pokračovalo také nacistické Německa. Původnímu zaměření budovy odpovídá také socha děčínského sochaře Fritze Tampeho Muž vítězící nad smrtí.

Poslední lékaři z polikliniky odešli před dvěma lety v únoru. Lidem se tehdy odchodu lékařů a zamýšlené sestěhování úředníků nelíbila. Většina z lékařů našla nové místo pro své ordinace na dvou místech ve městě – v budově Všeobecné zdravotní pojišťovny v Myslbekově ulici a v budově, kde v minulosti sídlila Československá plavba labská nedaleko nové městské knihovny.

Pětimostí se po téměř roce částečně otevřelo řidičům.
OBRAZEM: Pětimostím po téměř roce opět jezdí auta