Lékař Adam Cipra jednal správně, když matku miminka hospitalizovaného na jednotce intenzivní a resuscitační péče vykázal a zavolal policii. To je obsahem vyjádření, které včera vydalo vedení ústecké Masarykovy nemocnice k víkendovému incidentu, který obletěl sociální sítě. S tím ovšem matka Jaroslava Picková nesouhlasí.

„Lékař se řídil vnitřními předpisy. Zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se v tomto případě stalo,“ uvedl ředitel zdravotní péče nemocnice Josef Liehne.

Spor vyvolalo přání maminky měsíčního Honzíka, který leží na JIRP se zápalem plic. Chtěla s ním zůstat i v noci a krmit jej mateřským mlékem. Lékař byl však proti a na matku zavolal policii. Hlídka ovšem spor uklidnila, žena mohla nakonec se synem zůstat.

Nemocnice zároveň poukázala na kritická prohlášení Kateřiny Jindrové, maminky druhého chlapečka, který leží na stejném pokoji jako syn Jaroslavy Pickové. „Můj syn je těžce postižený, leží tam už 14 dnů. Od pátku, kdy bylo přijato tohle miminko, nemá klid, protože matka neustále telefonuje a zatěžuje personál nesmysly,“ napsala Jindrová.

PRÁVO BÝT S DÍTĚTEM

Samotné Jaroslavě Pickové je nepříjemné, kam až spor zašel. Proti nemocnici ani ostatnímu personálu totiž nic nemá. „Chová se profesionálně. Pouze jsem trvala na svém zákonném právu být se synem,“ tvrdila.

Událost vyvolala bouři protichůdných názorů na Facebooku, kde kolují nahrávky incidentu. Lidé Jaroslavu Pickovou kritizují například za to, že chlapečka údajně nosila ve vaku na břiše sotva 14 dnů po porodu v mrazech. „Ano, ven jsem chodila. Ale měl na sobě několik vrstev, aby neprochladl, a doma jsem ho kontrolovala. Všichni kritizují fotku, na které jsme venku, ale to bylo zrovna 12 nad nulou,“ bránila se.

Dula Petra Langová, jež celý incident zaznamenala na kameru, potvrdila, že vyjádření nemocnice matka akceptovat nebude. „Nenapsali ani, jak konkrétně porušila řád. Budeme se snažit o předžalobní vyrovnání. Máme důkazy a zákon neporušujeme,“ dodala.