Do oken nemocnice kouká Monika Lampová, ředitelka Agentura Pondělí z Dolní Poustevny. Nikoliv však do oken nemocnice, kde ji bezplatně ošetří, ale do nemocnice za hranicemi, v Sebnitz, kde je lidem české veřejné zdravotní pojištění k ničemu.

„Pokoušeli jsme se už loni přimět nějak ministerstvo zdravotnictví k uzavření mezinárodní dohody tak, aby zdejší lidé mohli bezplatně sebnitzkou nemocnici využívat a to především v naléhavých případech, ale i třeba v případě odborných vyšetření,. Zatím jsme se nic nedozvěděli,“ povzdechla si Lampová.

Sebnitzká nemocnice by totiž mohla být velkou nadějí těch lidí, jež akutně a vážně onemocní či se zraní při autonehodě v neseverní části republiky. Sanita ze Sebnitz může být třeba v Dolní Poustevně během dvou minut, kdežto záchranka z Rumburku až třeba za půl hodiny. „Navíc je sebnitzská nemocnice mnohem moderněji vybavená a není se třeba ani bát toho, že se pacient nedomluví. Pracuje tu řada českých lékařů,“ poznamenala Lampová. Zatím, pokud by lidé služeb nemocnice za hranicemi chtěli využít, musí za to zaplatit. Pojišťovna by platbu uhradila jedině tedy, pokud se úraz či akutní onemocnění přihodilo v Německu a to zase jen po výše, jakou stojí léčba v Česku. Zbytek by platil pacient.

„A tak lidé musí jezdit do Rumburku, na specializovaná vyšetření dokonce až do Děčína či Ústí nad Labem. Zabijí tak den dovolené a ještě platí vlak, autobus nebo benzin do auta,“ poznamenal dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemenka. Tento týden se znovu sejde se starostou Sebnitz a problém nemocnice opět proberou. Česká legislativa ale zatím neumožňuje, aby si lidé hradili běžnou péči z veřejného pojištění v zahraničí.

Ministerstvo zdravotnictví ale zarputile k situaci mlčí. Nereagovalo už podruhé na mailové dotazy, jež Deník zaslala a minulý týden dokonce nikdo na tiskovém odboru nezvedal telefon. „Ale ano, měli by tam být dva lidi, nevím, proč neberou telefony,“ oznámila obsluha telefonní centrály ministerstva.

Ani Všeobecná zdravotní pojišťovna nemá informace, že by se v souvislosti s ošetřováním za hranicemi něco změnilo.

Už dříve ale mluvčí VZP Jiří Rod vysvětlil, že by situaci by mohla vyřešit mezistátní dohoda mezi Českem a Německem.

„Taková smlouva by pak musela především vyřešit rozdílnou výši úhrad. Jiným možným řešením by bylo reciproční uspořádání, kdy by naopak v jiných oblastech byli na našem území ošetřováni občané Německa,“ řekl. Pro Německo či Rakousko je podle Roda uzavření smlouvy o takové spolupráci s Českou republikou výhodné, protože péče u nás je nesrovnatelně levnější.

Už dnes na specializované vyšetření do Sebnitz jezdí těhotné ženy. Podle Moniky Lampové je o to zájem. Službu nabízí pouze za úhradu materiálových nákladů na vyšetření a úhrada nepřevyšuje částku 20 Euro. Honorář za práci si lékaři neúčtují. Nastávající maminky dostanou výsledky vyšetření v českém jazyce, neboť porodníky jsou čeští lékaři.