Představte si, že si potřebujete mobilním telefonem zavolat záchranku 
a místo toho se dovoláte do Německa. Nebo se – v horším případě – nedovoláte vůbec. Nebo čekáte důležitý hovor a kvů-li lepšímu signálu musíte běhat za vsí po poli, jinak prostě máte smůlu.

Tak přesně takovéto situace prožívají někteří obyvatelé malé obce Labská stráň na Děčínsku. Obec, kde žije něco málo přes dvě stě obyvatel,  již totiž několik let sužuje mizerný signál všech tří mobilních operátorů.

Letitý problém 
se signálem

„Nedostupnost mobilní sítě mi komplikuje komunikaci 
v rámci mého zaměstnání 
a omezuje mě to při běžném způsobu života," stěžuje si jeden z obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit své jméno. Muž vyzval obec, aby situaci řešila; tvrdí, že vedení Labské stráně v tomto směru již několik let vůbec nic nepodniklo.
Starostka Labské stráně Ludmila Hejdová s tím ale nesouhlasí.

„Tento problém řešilo už minulé zastupitelstvo. Nevýhodou je naše špatná poloha, signál je tu proto slabý," říká s tím, že někdy je opravdu kvůli „ulovení" signálu nutné běhat i po poli.  Nebo se jí stává, že signál má jen v určitých místnostech svého domu.

Což je ještě menší zlo. Horší je, když lidé volají na tísňovou linku 112 – a dovolají se do Německa. I takový případ se tu již stal.

Další 
nedostupná místa

Některá místa obce a okolí jsou navíc bez mobilního signálu úplně.

„Mezi Arnolticemi a Lab-skou strání je úsek, kde se nedá z mobilu volat vůbec," říká další obyvatelka obce.  „Když tam někdo v zimě zapadne s autem, nemá prakticky žádnou možnost, jak si zavolat pomoc."

Beznadějná situace by se ale měla brzy zlepšit. V Janově mají totiž postavit rozhlednu, na kterou hlavní tři mobilní operátoři umístí své vysílače. Signál totiž není špatný jen na Labské stráni – na problémy si lidé stěžují i v okolí: V Janově, v Růžové, na Mezné či 
v Arnolticích.

Postavíme rozhlednu

„Stavba rozhledny je ve fázi před vydáním stavebního povolení," říká starosta Janova František Zachula s tím, že vše ostatní je již odsouhlaseno. Podle něj se o problému mluví již asi deset let – a teprve teď se blýská na lepší časy.

„Stavbu by měli zaplatit tři největší mobilní operátoři," říká s tím, že pokud vše půjde dobře, stavba rozhledny by měla začít příští rok na jaře. Trvat by měla asi dva měsíce, záleží na počasí.

„Zlepší to signál v celé oblasti. Nejde jen o obyvatele obcí, ale i tisíce turistů, kteří sem jezdí," dodává starosta s tím, že se rozhledna stane navíc dalším lákadlem – vidět odtud bude jak Českosaské Švýcarsko, tak i Lužické hory.

Zda se bude na rozhlednu vybírat vstupné a v jakém režimu bude fungovat, není podle starosty ještě rozhodnuto.