Náhlé oteplení a zprávy o povodňové pohotovosti ve východních i jižních Čechách – to jsou fakta, která vzbuzují obavy u obyvatel Ústecka, kteří bydlí poblíž Labe, Bíliny nebo i menších potoků.

Ani obyvatelé Střekova nejsou v klidu. Začátkem roku zkolaudovanou protipovodňovou zeď ještě velká voda neprověřila. „To teprve poznáme, nakolik jsme v bezpečí. Zeď určitě pomůže, když se zvedá voda při jarním tání, ale při velké povodni by těch patnáct set metrů voda stejně obtekla,“ míní Helena Wallachová, která bydlí na střekovském nábřeží a přímo z oken může sledovat, jak Labe stoupá.

Lidé mají obavy

Řeka nábřeží v minulosti zaplavovala téměř pravidelně. Od velké povodně v roce 2002 uplynulo ještě příliš málo vody, aby lidé zůstali při pohledu na zvedající se hladinu zcela klidní.

Kvůli příliš vysoké hladině Labe už včera také nejezdil přívoz ve Velkém Březně, který je nejen turistickou atrakcí, ale mnozí lidé si díky němu zkracují cestu z jednoho břehu Labe na druhý.

Hladina vody v Labi už stoupla na dvojnásobek obvyklého normálu a pracovníci povodí Labe očekávají, že dnes a zítra bude ještě vyšší.

„Pokud se ale nestane něco zcela mimořádného, opakování velké záplavy z roku 2002 se rozhodně obávat nemusíme,“ uklidňoval Václav Jirásek, ředitel pro správu povodí a tiskový mluvčí.

Sníh taje pomalu

Na horách je sice ještě spousta sněhu, ale teploměr tam naštěstí ukazuje méně stupňů než třeba právě v Ústí, takže sníh taje pomalu. Obyvatelé Ústecka se nemusejí obávat ani toho, že podobně jako v roce 2002 ještě hladinu Labe zdvihne velká voda, která se přivalí z jižních Čech korytem Vltavy nebo ji ze západních Čech přinese řeka Ohře. I před šesti lety vypadala nejprve situace na dolním Labi velmi klidně. „Podle mne se Labe dostane tak na první stupeň povodňové aktivity, horší to nebude,“ odhadl Jirásek.

Včera kolem poledne vystoupala hladina Labe v Ústí z obvyklých dvou metrů na 380 centimetrů a průtok z tří set kubíků za sekundu na 629. Jen pro porovnání – při povodni v roce 2002 to bylo 4,5 tisíce kubíků.

Meteorologové přitom neočekávají vydatné srážky, přestože se nad území České republiky tlačí mírná oblačnost.

Zvýšená hladina Labe se tak dá zatím brát spíše jako atrakce. Ostatně na ústeckých zdymadlech se včera dopoledne, kdy tu obvykle nebývá ani noha, protože lidé jsou v práci nebo je přitahují jiné zajímavosti, dalo vidět hned několik zvědavců, jak sledují divokou vodu. Většinu roku jsou totiž za zdymadly vidět v korytě největší české řeky spíše obnažené kameny trčící ze dna.

Včera už také kvůli vysoké hladině nejezdil přívoz přes Labe ve Velkém Březně, který je nejen turistickou atrakcí, ale především místní si jím zkracují cestu z jednoho břehu na druhý.

DAGMAR CESTROVÁ