„Naši lektoři jsou učitelé s pedagogickou praxí, znají prostředí školy. Chceme nabídnout naši vizi – ukazovat polytechnické obory prakticky, srozumitelně a zajímavě. V našich programech klademe důraz na práci dětí. To je náš pedagogicko-didaktický vklad,“ přiblížil EDUbus – mobilní polytechnickou laboratoř jeden ze zakladatelů Dušan Slovák.

Vzdělávací bloky zodpovídají praktickým způsobem třeba otázky, jak se chová látka při teplotách pod -80 °C, jak i v domácích podmínkách připravit pokusy s atmosférickým tlakem a změnou objemu vzduchu, jak naprogramovat roboty, co je energie nebo jak změřit kyselost potravin.

Naučí i učitele

Celkem se do tajů nejen fyziky a chemie ponoří přibližně 1100 žáků základních škol z Rumburka, Varnsdorfu nebo Lipové. „Přišlo mi to lákavé, protože jsme malá škola a máme omezené finanční prostředky na podobné aktivity. Navíc se toto téma zařazuje do vzdělávacích programů a stává se standardem,“ popsala motivaci pro zapojení do projektu ředitelka varnsdorfské školy na Bratislavské ulici Iva Špičková. Tato škola má pouze první stupeň, na zdejší čtvrťáky a páťáky i jejich učitele nyní čekají pokusy v pojízdné laboratoři. EDUbus totiž není zaměřen jen na rozšiřování znalostí dětí, ale také vyučujících.

V dětech mohou podobné akce zažehnout zájem o přírodovědné obory, který je dovede až na technické školy nebo učiliště. Poptávka po takových absolventech je totiž velká. Například varnsdorfský TOS dokonce kvůli nedostatku odborníků založil i vlastní střední školu.

TOS, který vyrábí obráběcí stroje, letos otevřel další část školy, jejíž absolventi by pak měli najít práci ve strojírenských firmách nejen ve Varnsdorfu, ale v celém regionu.

„Požadavek na posílení zručnosti dětí a praktického pochopení současných vědecko–technických poznatků stále sílí,“ vysvětlila manažerka Místní akční skupiny Český sever Hana Kracmanová, proč MAS vzdělávací projekt EDUbusu finančně podpořila.

EDUbus dorazil na Šluknovsko.

Autobus v sobě skrývá technickou pracovnu. FOTO: MAS Český sever

EDUbus je, jak název napovídá, autobus upravený pro potřeby laboratoře, ve které je možné mít zároveň vyučování. Uvnitř jsou dětem k dispozici tablety nebo velká dotyková obrazovka s uhlopříčkou 162 centimetry. Laboratoř je také plná nejrůznějších senzorů, bez kterých by nebylo možné řadu pokusů vůbec dělat. Je tak vybavená například snímači tlaku, proudu nebo síly a zrychlení.

Programování se žáci budou moci naučit, stejně jako jejich učitelé, s Ozoboty, malými programovatelnými roboty. K tvorbě trojrozměrných objektů pak slouží 3D pero, obdoba 3D tiskárny, kde její hlavici nahrazuje lidská ruka.

„Podporovat vzdělávání, děti i učitele je naší prioritou. Pomáháme školám dosáhnout na evropské peníze. Do regionálních škol jsme pomohli přivést několik desítek milionů korun prostřednictvím projektů z takzvaných Šablon. Snažíme se o rozvoj venkova, což bez vzdělaných lidí, kteří zde budou chtít žít, nejde,“ poznamenala Eva Hamplová, šéfka MAS Český sever.