Pravý břeh Labského údolí je ze zákona části zapovězen horolezcům. Od 1. června je totiž Národní přírodní rezervací.

„Samozřejmě nám to způsobí problémy. Za rezervaci je sice prohlášena jen pravá část kaňonu, ale i tak je to jeho větší část,“ uvedl horolezec z Liberce Jiří Chocholoušek. Upozornil, že území je pro horolezce jedním z nejkvalitnějších v republice a oproti třeba Adršpašských skalám má mnohem lepší podmínky pro lezení. „Mezi ochranáři a horolezci ale nepanují žádné napjaté vztahy a já předpokládám, že se domluvíme, za jakých podmínek tu bude možné lézt,“ dodal Chocholoušek.

Pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce s ním souhlasí. I když rezervace byla vyhlášená poněkud narychlo, mají připravený koncept vyhlášky, která jasně stanoví, co horolezci v rezervaci mohou a co nikoliv.

„Při jednání se zástupci Českého horolezeckého svazu jsme vycházeli z podmínek, jaké platí v jiných národních přírodních rezervacích, např. v Adršpašských skalách. Některé body samozřejmě upravíme dle místních podmínek,“ řekl vedoucí Správy CHKO Labské pískovce Vladislav Kopecký.
Pokud nenastanou komplikace, mohlo by být horolezení v NPR Kaňon Labe umožněno přibližně v polovině července, neboť je nutné dodržet lhůty dané správním řádem. S horolezci on i jeho kolegové už jednali.

„Domluvili jsme se na téměř všech podmínkách. Zbývá vymezit místa, kde bude možné horolezectví provozovat, a termíny, kdy bude možné lézt.“ řekl Kopecký. Upozornil, že nemají v úmyslu horolezectví v kaňonu Labe zakázat, ale zdůraznil, že lezci musí s určitými omezeními počítat.

Mezi podmínky, které horolezci musí dodržet, bude patřit zákaz lezení na mokré skály či zákaz používání jistících prostředků poškozujících skálu. „Zatím jsme se neshodli na používání magnesia,“ dodal Kopecký.

Magnesium, jímž si natírají ruce, používají horolezci poměrně nově.

„Všude ve světě, kromě Česka a Saska, se magnesium při lezení na pískovci používá a myslím, že těm několika srnkám pod skálou zbytky prášku na skále estetické cítění nepokazí, a zda naruší strukturu pískovce, není zřejmé, zatím to není prokázané,“ upozornil horolezec Chocholoušek.

Už tento víkend by se horolezci, kteří přijedou do Labského kaňonu lézt, mohli dostat do problémů. Na levý břeh se s největší pravděpodobností kvůli velké vodě nedostanou a pravý je jim zatím zcela zapovězen.

„Vím, že neznalost zákona neomlouvá, ale rezervace byla vyhlášená narychlo a nečekaně a někteří kolegové o tom nemusí ani vědět,“ řekl Chocholoušek. Věří, že ochranáři přírody zatím nad horolezci přimhouří oko a případné prohřešky proti pravidlům vyřeší domluvou. Pokuty pro porušení zákona, jenž lezení v národní přírodní rezervaci zapovídá, mohou být vysoké.