Kytlice dosáhly historického úspěchu a staly se Vesnicí roku Ústeckého kraje. Navazují tak na úspěchy dalších obcí z Děčínska Jiřetína pod Jedlovou, Růžové nebo Srbské Kamenice. Kytlice uspěly v konkurenci 23 obcí z celého kraje. V soutěži se utkají s dalšími vítězi krajských kol o titul Vesnice roku České republiky. Kdo jej získá, by mělo být jasno v září.

„Jsem neskutečně šťastná. Není to jen moje práce, ale především všech lidí ve vesnici. Je to o to cennější, že je to za celkový rozvoj obce a život v ní,“ neskrývala nadšení z ocenění kytlická starostka Monika Hladíková.

Zpráva se mezi lidmi z Kytlic rychle rozšířila a vzbudila nadšení. Jen na stránce kytlického infocentra se během několika hodin objevily desítky gratulací a nadšených reakcí. „Je to obrovský úspěch, všichni jsme hrozně mile překvapení a hlavně hrdí na to, že jsme Kytličáci,“ radoval se z vítězství Jan Havránek z Kytlic.

Malebná vesnička, ve které žije asi 500 stálých obyvatel a pravidelně sem přijíždí další stovky chalupářů, se vine podél řeky Kamenice. Jen krásné prostředí plné starých chalup ale na získání prestižního ocenění nestačí. V Kytlicích mají například chrámový sbor, lesní divadlo pravidelně přitáhne desítky diváků na každé ze svých představení.

„Za své jsme udělali čtyři podkrovní byty pro seniory, stavíme novou hasičárnu, máme opravené silnice,“ vyjmenovala starostka Hladíková některé z úprav, kterými poslední roky obec prochází. Kytlice kromě toho nechaly opravit hřbitovní zeď. Na to obec použila 600 tisíc korun, které získala před dvěma lety v soutěži Vesnice roku za modrou stuhu.

Další peníze, které budou vzpruhou pro přibližně sedmimilionový roční obecní rozpočet, Kytlice získají za nynější vítězství v krajském kole soutěže. Milionovou výhru chce obec použít na opravu veřejného osvětlení ve Mlýnech. 

Podle pravidel soutěže se Kytlice příští rok nebudou moct snažit o obhajobu vítězství. Pořadatelé se totiž snaží dát šanci co největšímu počtu vesnic. Ale ani přesto Kytlice ze soutěže úplně nezmizí. „Příští rok budu místopředsedkyní a další rok předsedkyní hodnotící komise,“ vysvětlila Hladíková.

Ve stejný rok, kdy Kytlice získaly modrou stuhu, uspěl v konkurenci třiceti obcí také Jiřetín pod Jedlovou. Ten se před dvěma lety mohl pochlubit zelenou stuhou za péči o zeleň. Pro Jiřetín to tehdy nebyl první úspěch. Přesně před deseti lety totiž vystoupal až na absolutní vrchol, když se stal Vesnicí roku České republiky. Kromě toho Jiřetín ocenili i za údržbu památek, když se letos stala křížová cesta na Křížovou horu památkou roku.

V soutěži Vesnice roku bodovala také Růžová, která vyhrála krajské kolo v roce 2014. Hodnotící komisi tehdy kromě jiného zaujal i nárůst počtu obyvatel, který se během dvaceti let zdvojnásobil. Růžová ležící na okraji národního parku láká například na hudební festival, indiánskou vesničku nebo opravený kostel. Letos jí přibylo nové lákadlo v podobě vyhlídky Růženka na Pastevním vrchu. Ta se stala hned po svém otevření vyhledávaným místem pro turisty.

Také o rok dříve putoval titul Vesnice roku Ústeckého kraje na Děčínsko. V roce 2013 ho získala Srbská Kamenice. Ta se může podobně jako Kytlice pochlubit množstvím starých chalup. Vyhlašovateli soutěže jsou spolu s Ústeckým krajem Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj a zemědělství ČR a další organizace.