Stačí, aby zafoukal lehčí vítr a vznese se mrak prachu. Lepší není situace ani v lesích Národního parku České Švýcarsko. „Pískovcem každá kapka vody prosákne do hlubin a na povrchu je velmi sucho. V současné době můžeme říct, že pokud by týden pršelo, tak by to nijak nezměnilo situaci v lesích a pořád by tam bylo vysoké nebezpečí požáru,“ přiblížil situaci mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Za pravdu mu dává Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj je na většině území třetí až čtvrtý stupeň požárního nebezpečí. Ten nejvyšší, pátý, zatím není.V národním parku nedávno museli kvůli ohni zasahovat hasiči. Neznámý návštěvník lesa pravděpodobně odhodil do vyprahlé hrabanky nedopalek, který pak zapálil les. Zákaz vstupu do lesů správa parku zatím nezvažuje, podle ní je to nejkrajnější řešení.

„Situace se může změnit každým dnem. Prozatím apelujeme na návštěvníky, aby neodhazovali nedopalky, nerozdělávali ohýnky nebo nepoužívali jakékoliv vařiče. Protože i ty mohou být při převrhnutí nebezpečné,“ dodal Salov. Jediným místem, kde nyní voda vyvěrá ven, jsou prameny na úpatí pískovcových skal. Tak, jak voda skálou postupně protéká. Vidět je to například na říčce Křinici, která je v okolí Krásné Lípy téměř vyschlá, ale u soutoku s Labem v Německu je už plná vody právě z těchto pramenů.

Naději na brzké zlepšení situace meteorologové nedávají. „Z dlouhodobého hlediska výhled příliš příznivý není. Očekáváme spíše srážky v bouřkách, dlouhodobější srážky v nejbližších deseti dnech neočekáváme,“ řekl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dlouhotrvající a navíc několik posledních let se opakující sucho se podepsalo také na výšce vodní hladiny v Labi. V Děčíně v pátek odpoledne bylo jen 104 centimetrů a řekou teklo zhruba 95 kubíků vody za vteřinu.

„Letos je situace bezprecedentní. Podobné stavy nastávají v červenci nebo srpnu a letos je to už od května. Pokud by nebyly nedávné bouřky, byla by situace ještě horší,“ dodal Tomšů.To dělá vrásky na čele především rejdařům, pro které je řeka obživou. Podle Lukáše Hradského z rejdařství EVD není možné jezdit po Labi už tři měsíce. Loni přitom za celý rok nejezdily lodě kvůli nízké hladině sedm měsíců. Za poslední tři roky nemohly nákladní lodě jezdit po Labi dohromady 21 měsíců.

Špatnou situaci krátkodobě zlepšily nedávné bouřky. „Měli jsme v Čechách měsíc uvězněná tři soulodí. Ta se podařilo dostat za hranice až po krátkodobém zvýšení hladiny,“ řekl Hradský. Podle jeho zkušeností odpovídá současná hladina řeky výjimečně suchému srpnu.