„Podali jsme žádosti o právní pomoc v cizině, které dosud nejsou vyřízené. V trestním řízení se nyní čeká zejména právě na jejich vyřízení,“ uvedl bez specifikace konkrétních zemí státní zástupce Jan Veselý. Uvedl pouze, že se vyšetřování nezaměřuje pouze na země Evropské unie, ale míří i mimo toto území.

Pravděpodobně tak vyšetřovatelé požádali o pomoc své kolegy z Německa, kde má ředitel firmy Water Solar Technology Miloš Schubert trvalé bydliště, případně na policisty z Velké Británie. V Manchesteru totiž sídlí mateřská společnost Water Solar Technology Ltd.

O pomoc v zahraniční požádaly české vyšetřovací orgány na počátku letošního roku, od té doby na odpovědi čekají. „Její součástí jsou i výslechy. Je tak možné, že do toho zasáhla také koronavirová krize,“ doplnil Veselý. Podle jeho slov ještě určitý čas na odpověď ze zahraničí počkají. Pokud do té doby nedorazí, bude se muset rozhodnout, zda i přesto případ uzavře a pošle před soud, nebo zda ještě vyčká na reakci policie v cizině.

Loni 11. prosince policie zadržela bývalého starostu Stanislava Horáčka, tehdejšího místostarostu Josefa Hambálka a jednatele společnosti WST Miloše Schuberta. Horáček nakonec na necelých osm týdnů skončil ve vazbě. Dohromady policie obvinila z několika hospodářských trestných činů čtyři lidi a jednu firmu.

Bývalému starostovi hrozí 5 až 12 let za mřížemi. „Zaměřili jsme se na období 2016 až 2019. Do března loňského roku vznikl nezákonný prospěch ve výši 23,4 milionu korun,“ popsal na začátku roku výsledky pátrání kriminalista Radim Vojáček.

O zakázku na radary se zajímal také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který městu udělil tři pokuty. Proti všem rozhodnutím podal Varnsdorf rozklad. Úspěšný byl pouze u třetí pokuty, za první dva prohřešky musel dohromady zaplatit 650 tisíc korun.

Vedení Varnsdorfu nejprve zadalo tendr jako zakázku malého rozsahu s tím, že odměna pro provozovatele nepřesáhne jeden milion korun. Už první faktura od společnosti Water Solar Technology ale byla na zhruba 20 milionů korun. Město tak smlouvu okamžitě ukončilo. Ale ani uzavření druhé smlouvy nebylo podle názoru ÚOHS v pořádku.