Na nabitý program se mohou během letních prázdnin těšit návštěvníci děčínského zámku, kam během příštích dvou měsíců zamíří hudební i divadelní hvězdy. Na zámku tak navážou na loňské léto, kdy v jižních zahradách koncertoval Čechomor nebo Garáž a s divadelním představením dorazil ústecký Činoherák. Na ten se jeho fanoušci mohou těšit i letos. „Chceme zámek nabídnout i těm, kteří nemají důvod přijít potřetí na tu samou prohlídku, tedy otevřít jej místním a ukázat zámek jako kulturní centrum,“ říká ředitelka děčínského zámku Miroslava Poskočilová.

Prázdniny na zámku v Děčíně rozjedou ve velkém stylu. Po zahřívacím kole, které 8. července obstará dixieland v Růžově zahradě, je na pátek 9. července přichystán první vrchol letní zámecké sezóny. Se svým novým koncertem totiž dorazí Tata Bojs, kteří od 20.30 hodin zahrají v jižních zahradách své osvědčené pecky, ale i novinky ze zatím posledního alba Jedna nula. Týden po dixielandu přijede do zámeckých zahrad Roman Zach, během července nebudou chybět ani ochutnávky francouzských vín a pokrmů nebo Sen noci svatojánské v podání DK Jirásek z České Lípy.

Aquapark Děčín. Ilustrační foto.
Hurá do plavek. Přišla vlna veder, koupaliště na Děčínsku otevírají

Vyvrcholením červencového programu pak bude koncert legendy folklorní muziky Hradišťanu, v jehož čele stojí už 43 let primáš Jiří Pavlica. Prázdno ale nebude v zámeckém areálu v Děčíně ani během druhého prázdninového měsíce. „Na srpen je připravené představení Činoheráku Bratrstvo kočičí pracky nebo talk show Honzy Dědka Sedm pádů, jejímiž hosty by měli být Dana Morávková a Marek Taclík,“ dodává Poskočilová.

Na zámku ve Šluknově, který stejně jako ten děčínský patří městu, připravili na červenec pravidelné páteční koncerty. Ty mají být částečně náhradou za zrušené Zámecké slavnosti, které se kvůli koronaviru nemohly už druhým rokem po sobě konat. Červencový hudební maraton zahájí 2. července kapela Z5, o týden později zahraje Pro-Band. Největší tahák si ve Šluknově připravili na třetí červencový pátek, kdy do zámecké zahrady přijede skupina Nebe. „Singly, jako jsou Vteřina, Než se rozední, Padáky nebo Pláštěnky trávily v air-playích českých rádií dlouhé týdny a často atakovaly příčky nejvyšší,“ láká na vystoupení manažerka šluknovského zámku Andrea Kadlecová.

Jakub Linhart si zahrál i v hollywoodských velkoprodukcích.
Netradiční cesta Jakuba Linharta z Děčína: od Narnie k ochotnickému divadlu

Pusto a prázdno nebude ani na zámku v České Kamenici, který se přenese na jeden víkend do světa Harryho Pottera. „Na zámeckém nádvoří uvidí kouzelný program, nebudou chybět famfrpálové dovednosti nebo krčma U Tří košťat,“ říká o akci, která se uskuteční první červencový víkend, její pořadatel Jan Šulc. Na zámku bude připravený i sovinec, u kterého se budou moci lidé vyfotit, přístupné bude také sklepení, kterým bude provázet postava z knižního hitu Hagrid. Zajímavostí bude škola létání na koštěti, na kterém se budou moci zájemci prolétnout ve virtuální realitě. K této atrakci se ale kvůli omezením dostane pouze osmdesát lidí denně. Kromě Harryho Pottera bude během tohoto víkendu hrát také Kabát Revival.

Na první prázdninový měsíc se chystá také jediný státní zámek na Děčínsku. V Benešově nad Ploučnicí mají připravený ve spolupráci s městem na 2. července od 17 hodin country koncert, poslední červencová sobota pak bude patřit tradiční Hradozámecké noci.