O pětadvacet procent míň budou stát letošní městské májové slavnosti v Děčíně. Přesto lidé nepřijdou o oblíbený lampionový průvod zakončený ohňostrojem. „Oslavy město vyjdou na jeden a půl milionu korun, samozřejmě stojí víc, ale přispěla celá řada sponzorů,“ řekla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora.

Letos slavnosti obohatí účast i hostů z německé Pirny.

„Na historických trzích budou mít stánek s propagačními materiály a mladé soubory z Pirny se zúčastní festivalu Mladé Labe.Pirenští také zajišťují atrakce pro děti na Mladém Labi,“ dodala Lakomá.

Lidé mají květnové slavnosti v oblibě. „Bylo by škoda, kdyby tyhle oslavy kvůli krizi nebyly. Je jedině dobře, že město něco ze svého rozpočtu vyškráblo a bude i ohňostroj i historický trh a vůbec celá řada dalších akcí. I když vím, že se najdou žbrblalové, že by bylo potřeba spíš opravit chodníky, než se veselit,“ řekla Zdena Hrušková z Děčína.

Za pravdu jí dává i sociálně demokratický zastupitel Jaroslav Foldyna. „Myslím, že město v tomto případě dělá velmi dobře. Lidé potřebují i zábavu, navíc si myslím, že tyto slavnosti v lidech vzbuzují pocit, že je dobré být Děčíňákem,“ tvrdil Foldyna.

Celou organizaci slavností má opět na triku ředitel děčínského divadla Petr Michálek. Je to jeho poslední velká akce, před odchodem do Zlína.

„Nedávám si záležit ani míň, ani víc. Věnuji se organizaci oslav stejně jako v letech předchozích,“ smál se Petr Michálek dotazu, zda přidá do programu nějakou specialitku, aby na něj Děčín vzpomínal v dobrém. Přesto vypíchl zvací průvod, jímž oslavy začínají a ohňostroj. „Zvací průvod sice nebude historický, ale brněnská pouliční divadla ho povedou v duchu Harry Pottera, takže je žádoucí, aby i lidé se připojili a pokud možno se do kostýmů v duchu knihy nebo filmu oblékli,“ řekl Michálek. Dodal, že i ohňostroj, jehož se opět chopí mistři svého oboru, brněnská společnost, která sbírá ocenění na nejrůznějších i mezinárodních soutěžích, bude show ladit k hudbě z filmu Harry Potter.

Už loni měli ohněstrůjci z Brna v Děčíně velký úspěch. Jemu předcházelo pokoření rekordu v počtu lampionů na jednom místě. Na Labském nábřeží a Tyršově mostě tehdy zářilo 3 894 lampiónů. Lidé tak překonali sedm let starý český rekord, který činil 1 331.

Slavnosti zahajují večer v pátek 14. května. Poté bude následovat dvoutýdenní kolotoč nejrůznějších akcí pro děti, mládež, dospělé i seniory. Atraktivní bude Adrenalin Challenge Děčín – Překonejte strach úsměvem, stejně jako Divadelní Děčín 2010 nebo vystoupení Josefa Zímy se skupinou Žatečanka.