Stalo se nepsaným pravidlem, že zimní měsíce jsou pro stavebnictví útlumovým obdobím. Platí to i v případě mnohých firem v tomto rezortu na Děčínsku. V souvislosti s finanční světovou krizí a jejími dopady na českou ekonomiku přitom není vůbec jasné, jestli k potřebnému oživení stavebního ruchu dojde alespoň s příchodem jara.

„Potíže, které zmítají světovým hospodářstvím, zatím naštěstí nemají na naši společnost nějaké rozsáhlejší nepříznivé dopady. Je to dáno i tím, že objednávky na výstavbu rodinných domků sjednáváme s poměrně velkým časovým předstihem. Zakázky máme nasmlouvané až do konce letošního roku a nemusíme v tomto směru řešit nějaké aktuální problémy,“ zhodnotil situaci děčínské akciové společnosti Canaba její obchodní ředitel Pavel Herclík.

Prognózy hovoří o tom, že stavebním firmám by život mohla zkomplikovat především zhoršená finanční situace investorů.

„Klientela, která využívá našich služeb, počítá nejen s výdaji na zakoupení pozemků a pozdější realizaci objednaných staveb, ale i na úhradu veškeré doprovodné vybavenosti. Většinou už mají potřebné peníze zajištěné,“ dodal obchodní ředitel. Připustil, že v minulosti Canaba musela řešit některé nečekané problémy. Do nich firmu zákazníci dostávali kvůli tomu, že se jim nakonec nepodařilo získat očekávané hypotéky či jiné finanční krytí. V poslední době jsou ale takové problematické objednávky spíše výjimkou.

„Kvůli nedostatku zakázek nebo z nějakých jiných důvodů jsme nemuseli omezovat zaměstnanost nebo lidi propouštět. Naopak, stále nabízíme nové možnosti pracovního uplatnění na všech úsecích naší činnosti,“ zdůraznil Pavel Herclík.

Před příchodem zimy některé stavební firmy pravidelně ukončují pracovní poměry sjednané na dobu určitou a propuštění lidé se pak na několik měsíců stávají klienty děčínského úřadu práce. Tam ale kupodivu momentálně žádný dlouhý výčet nezaměstnaných v oboru stavebních profesí neregistrují.

„Jedna firma oznámila, že chce zaměstnat deset zedníků z Ukrajiny. V podobných případech v první řadě zjišťujeme, jestli by nabízená pracovní místa mohli obsadit v daném oboru čeští čekatelé na práci. Seznam deseti takových nezaměstnaných zedníků jsme dávali dohromady docela těžko,“ připomněl vedoucí odboru trhu práce děčínského pracovního úřadu Vlastimil Fiala. Dodal, že v evidenci se ocitly desítky podnikatelů ze stavebnictví, kteří své živnosti zrušili většinou kvůli nedostatku zakázek.

Obavy, jak se bude dařit v dalším období, mají někteří podnikatelé, kteří se zabývají stavební činností menšího rozsahu. Práci nabízejí několika dalším pomocníkům, které přijímají na určité období jako zaměstnance a nebo na plnění objednávek spolupracují s dalšími živnostníky.

„Zatímco ještě v průběhu loňského roku jsme měli práce tolik, že jsem dva další lidi ještě přijal, teď mám domluveno zatím jen pár zakázek, které docela snadnou zvládnu se stálým parťákem. Žádné další lidi asi přibírat nebudu,“ tvrdil stavební podnikatel z Děčínska, který si nepřál zveřejnit své jméno.

V příznivější situaci bývají stavební firmy, kterým se daří získávat zakázky financované z veřejných peněz, obecních rozpočtů a nebo třeba z evropských dotací.

„Jednu takovou akci budeme rozjíždět v Krásné Lípě. Týká se rekonstrukce tamního náměstí. Práce zahájíme, jakmile to umožní příznivější počasí,“ připomněl jednu z rozsáhlejších letošních objednávek svěřených českolipské akciové společnosti SaM Silnice a mosty předseda představenstva Dušan Drahoš.

V Krásné Lípě čekají firmu práce za desítky milionů korun.

„Pro naše město je to velice významná investice, na kterou se nám podařilo získat evropské peníze. Nejprve ale musíme vše zaplatit z vlastních finančních prostředků. Na rekonstrukci náměstí a další doprovodné práce jsme si ušetřili skoro dvacet milionů a v případě potřeby si nějaké peníze půjčíme. Pro město to nebude představovat velkou zadluženost, protože je vrátíme hned poté, až dostaneme evropskou dotaci,“ informoval krásnolipský starosta Zbyněk Linhart.