Skoro dva a půl tisíce trestných majetkových činů. Tolik jich v loňském roce vyšetřovali policisté na Děčínsku. Bylo jich zhruba o stovku víc než v roce předcházejícím. Přitom podle ministerstva vnitra již čtvrtým rokem dochází ke snižování počtu zjištěných trestných činů. Na internetu zveřejnilo přesné údaje. V roce 2006 byl jejich počet nejnižší od roku 1993. V roce 2006 poklesl počet hospodářských, majetkových, násilných i mravnostních trestných činů.

Přesto, že policisté napočítali v loňském roce trestných majetkových činů víc, je město Děčín relativně bezpečných místem. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra, jež míru bezpečnosti zkoumalo v sedmačtyřiceti městech v celé republice s více než pětadvaceti tisíci obyvateli. Děčín je čtyřiadvacátý, nelichotivé prvenství si připsalo město Chomutov. Statistiky ho zařadily na nejméně bezpečné místo. „Samozřejmě mě ta informace těší. Vždycky jsem byl přesvědčen o tom, že většina lidí, kteří žijí v Děčíně, jsou lidé slušní,“ poznamenal primátor Děčína Vladislav Raška. Zmínil také velmi dobrou práci městské policie. „Rozšířený kamerový systém v dříve rizikových oblastech určitě má také zásluhu na tom, že Děčín je bezpečný,“ doplnil Raška.

Lidé se přesto bojí

Někteří lidé jsou však opačného názoru. „Jít v noci po ulici Prokopa Holého je pro mě nepředstavitelné, sice se mi ještě nikdy nic nestalo, ale když vidím, jaké živly se tam pohybují, bojím se,“ poznamenala dvacetiletá Jitka. Pokud jde na diskotéku, domluví si s otcem, aby pro ni raději přijel.

Ředitel děčínské městské policie Marcel Horák však míní, že strach lidé nemusí mít. „Jen ve výjimečných případech vyjíždíme k přepadením, loupežím a podobně. Exponovaná místa hlídá městský kamerový systém, který je pro nás velkým pomocníkem,“ řekl Horák. Doplnil, že lidé začínají být více všímaví a strážníky telefonicky upozorní na nepravosti, jež ve svém okolí vidí.

Města, jež patří z pohledu ministerských statistik za rok 2006 mezi nebezpečná, se mohou zapojit do programu prevence. Na ten ministerstvo vyčlenilo pro roky 2008 až 2011 sto milionů korun. Strategie programu si klade za cíl zvyšovat pocit bezpečí lidí a snižovat míru a závažnost trestné činnosti. Z balíku peněz budou moci čerpat města na základě projektů, jež podají.

Auta už tolik nekradou

Poklesly krádeže osobních aut. Ale narostly případy jejich vykradení. „Velmi časté jsou krádeže z aut či v loupání do nich na parkovištích nákupních center, v okolí sportovních areálů nebo na hustě osídlených sídlištích,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.
Nezřídka za zmizení věcí z vozu mohou sami jejich majitelé, či spíše jejich nedbalost. Auto nechávají odemčená, nezavřou okna. Velkým lákadle pro zloděje jsou i kabelky, telefony, fotoaparáty, notebooky ponechané na sedadlech vozu. „Právě ty se stávají nejčastější kořistí,“ potvrdil mluvčí Cvik. Lidem poradil, aby se vždy se ujistili, že vozidlo uzamkli a zavřeli okna a nenechali ve voze cenné věci. Mezi zloději frčí autonavigace, a to jak přenosné, tak i zabudované v přístrojové desce. Majitel tak během okamžiku přichází o tisíce až desetitisíce korun. Kriminalisté míní, že důvodů, proč auta už tolik nemizí, může být několik. Jedním z nich může být i to, že dost pachatelů, kteří auta kradli i organizovaně už skončilo za mřížemi.
„S největší pravděpodobností je to ale proto, že o kradená auta či součástku už není takový zájem. Automobilky se předhánějí, aby zákazníkům nabídly co nejlevnější zboží a hodně lidí si už dneska rozmyslí, zda je nutné riskovat koupi kradeného auta,“ vysvětlil názor některých kriminalistů děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Vražda loni jen jedna

V loňském roce se museli policisté na Děčínsku zabývat jen jednou vraždou. Její objasnění trvalo jen několik dní. Na konci října objevil manžel svou devětadvacetiletou ženu v jejím bytě v Jungmannově ulici, ležící bez známek života na gauči. Sousedé tehdy tvrdili, že byla mrtvá už několik dní.
Kriminalistům brzy pachatele dopadli a usvědčili z vraždy. Šesti bodnými ranami kuchyňským nožem ženu zabil devětadvacetiletý Slovák Ferdinand M. z okresu Trebišov.

Kriminalisté upozorňovali, že smrt mladé ženy je varováním pro všechny, kteří se chtějí seznámit na inzerát. Muž totiž hledal k sexuálním hrátkám silnější ženy nad sto třicet kilogramů. Na inzerát se Blanická přihlásila, protože byla této postavy. Zatčený potvrdil, že měl se ženou sexuální styk, ale o důvodech následného incidentu, který skončil ranami nožem, neřekl ani slovo.

Týrání zvířat

Týraná zvířata jsou případy, jež se v policejních svodkách neobjevují až tak často. Letos však jeden otřesný případ pobořil lidi nejen na Děčínsku. Svědčí o tom diskuse na www.decinsky.denik.cz. Muž utýral psa a ten na následky nesnesitelného nacházení zemřel v děčínském útulku. Příčinou smrti byla otrava organizmu. Muže minulý týden policisté obvinili z trestného činu týraní zvířat. Může skončit až rok za mřížemi.