Severská mořská kachna se vrátila po více než 100 letech

Děčín - Na Labi u Děčína se objevila ornitologická rarita. Je jí hoholka lední, kterou pozoroval a fotograficky zdokumentoval v sobotu 3. března člen ornitologického klubu při Správě Národního parku České Švýcarsko Jiří Rubeš. Hoholka lední je malá mořská kachna, která se běžně vyskytuje v severských pásmech od Islandu po severozápad Ruska. Odborná literatura pozorování hoholky lední v oblasti Českého Švýcarska zmiňuje pouze dvakrát, prvně v roce 1897 na soutoku Jílovského potoka s Labem a podruhé v roce 1912, kdy byla ulovena u Tisé. Opětovně se podařilo vzácnou návštěvu zdokumentovat po 106 letech.

Viděli jste minulý týden nehodu v Děčíně? Ozvěte se policii

Děčín - Policie hledá svědky dopravní nehody, která se stala ve středu 28. února okolo 14.15 hodin na přechodu pro chodce u křižovatky Obloukové a Fügnerovy ulice v Děčíně. „Žádáme případné svědky nedávného incidentu, nechť kontaktují policisty na tísňové lince 158 nebo na nejbližší policejní služebně,“ uvedla ke kolizi mezi chodcem a autem policejní mluvčí Petra Trypesová.

Knihovna vyhlásila Vokolkovu cenu

Děčín -  O vítězích 21. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka je jasno. Do soutěže, kterou vyhlašuje společně děčínská knihovna a město Děčín, se letos přihlásilo 46 literátů. V kategorii nejmladších autorů od 15 do 18 let zvítězila Anna Gažiová z Českých Budějovic, v kategorii od 19 do 24 let Radek Touš z Třebíšova na Klatovsku a v kategorii od 25 do 35 let Pavlína Lodeová z Chrastavy.

V Rumburku se v březnu sejdou turisté z Děčínska a Českolipska

Rumburk - Již 58. ročník Jarního srazu turistů proběhne v sobotu 24. března v Rumburku. Určen je členům a přátelům turistických odborů Klubu českých turistů (KČT) Děčínska a bývalé Labsko-Lužické oblasti. Tradiční akce se letos koná při příležitosti 100 let republiky, 100 let Rumburské vzpoury a 130 let od založení KČT. Účastníci se setkají mezi 8 a 9.15 hodinami v Baráčnické rychtě v Lesní ulici, kde bude připraveno občerstvení a vystoupí country folk trio P. R. T. Od 11 hodin se účastníci vydají na připravené dvouhodinové výlety Rumburkem a jeho okolím. Navštíví mimo jiné památník Rumburské vzpoury, loretánskou kapli s ambitem či Muzeum Rumburk. Jedna z organizovaných skupin zamíří na rozhlednu Dymník a ke kamennému Stromu života. Do Rumburku by se mohlo sjet kolem 300 turistů.

Varnsdorf vymění javorovou alej

Varnsdorf - Celou alej v ulici T. G. Masaryka se rozhodl vyměnit Varnsdorf. Nyní alej tvoří javory, které byly od počátku stříhané na nízký vzrůst. To způsobilo jejich náchylnost k praskání, více než dvacet stromů se již rozlomilo a u dalších to hrozí. Navíc zasahují i do silnice a chodníku. Město se proto rozhodlo po poradě s dendrologem javory vykácet a nahradit je vhodnějšími stromy.

V Krásné Lípě Hraničář představí komedii Williama Shakespeara

Krásná Lípa - Na komedii v podání divadelního spolku Hraničář Zkrocení zlé ženy mohou vyrazit lidé v Krásné Lípě. V kulturním domě komedii Williama Shakespeara o vztazích mezi muži a ženami, kteří jsou svázáni konvencemi, spolek představí v sobotu 10. března od 19 hodin. Vstupné je 50 korun, senioři mají vstup zdarma.

Prodavači hrozí vysoká pokuta, prodal chlapcům „kusovky“

Děčín - Až 300tisícová pokuta hrozí prodavači jedné z děčínských večerek. Strážníci při kontrole v úterý ráno zjistili, že prodal dvěma nezletilým chlapcům kusové cigarety. 43letý cizinec, který večerku provozuje, prý netušil, že dotyčným ještě není osmnáct let. Vzhledem k tomu, že ale muž nesmí prodávat ani cigarety po jednotlivých kusech, je podezřelý z přestupku podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek a také přestupku podle zákona o spotřebních daních. „Na tuto problematiku se velmi intenzivně zaměřujeme. Máme řadu podnětů z vlastní činnosti i od veřejnosti,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal, že přestupek prodejce strážníci zadokumentovali a předali k dořešení příslušnému správnímu orgánu. 14leté chlapce strážníci předali zástupci základní školy a o záležitosti informovali jejich rodiče.

Vlaky mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí nahradí autobusy

Děčínsko - S výlukou vlaků musí počítat lidé, kteří se chystají o víkendu 17. a 18. března cestovat směrem z Děčína do Rumburku přes Benešov nad Ploučnicí nebo opačným směrem. Vždy od 8.55 do 16.55 hodin vlaky mezi stanicemi Děčín hlavní nádraží a Benešov nad Ploučnicí nahradí autobusy. Vlaky z Děčína do Ústí nad Labem Střekov a opačně pojedou bez omezení.

Pošta na Studánce ve Varnsdorfu do odvolání mění otevírací dobu

Varnsdorf - Začátkem března změnila varnsdorfská pošta na Studánce až do odvolání provozní dobu. Otevřena je ve změněných hodinách od 8 do 9 hodin a od 13.15 do 15.45.

Ryko mělo loni rekordní tržby

Děčín - Děčínská firma Ryko, která se zaměřuje na opravy vagónů, loni dosáhla rekordní tržby 317 milionů korun. Oproti roku 2016 to představuje pětiprocentní nárůst. Za posledních pět let firmě vzrostly tržby o třetinu. Ryko opravuje vagony pro zákazníky ze 13 zemí Evropy. Využívají ji i dva největší soukromí majitelé vozů v Evropě, pro které je klíčovou opravnou v regionu.