Policisté měří tloušťku ledu na zamrzlých rybnících v kraji

Děčínsko – Policisté poříčního oddělení již devátou zimní sezonu monitorují oblíbená místa na zamrzlých jezerech, rybnících i řekách, kde se shromažďuje větší množství lidí kvůli bruslení, hokeji a dalším zimním aktivitám. Tloušťku ledu policisté měří pomocí sond na vytipovaných vodních plochách v okresech Děčín, Teplice, Litoměřice, Most a Ústí nad Labem vždy ve vzdálenosti jeden metr, pět a dvacet metrů od břehu.

Žena z Varnsdorfu je v nemocnici na jipce ve velmi vážném stavu

Varnsdorf – Třetí otrávený člověk z Varnsdorfu je hospitalizovaný v ústecké nemocnici. Dva lidé zemřeli již v neděli. „Žena, kterou transportoval vrtulník letecké záchranné služby do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, je hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče a její stav je závažný,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Celníci při kontrolách hazardu v kraji zabavili desítky přístrojů

Ústecký kraj – Celníci v rámci Celního úřadu pro Ústecký kraj provádějí také kontroly hazardu. „Celníci pracující v oblasti dohledu od začátku loňského roku, kdy převzali dozorovou činnost nad nelegálním hazardem, provedli na území Ústeckého kraje 132 kontrol. Celkem při nich zjistili porušení zákona ve 49 případech. Zabavili přitom 39 výherních hracích přístrojů, jednu elektromagnetickou ruletu, včetně stolu pro hru hráčů přímo v provozovně. Zabavili také sedm kvízomatů,“ uvedl mluvčí ústeckých celníků Jiří Nejedlý.

V Děčíně lidé mohou od tohoto týdne třídit také kovový odpad

Děčín – Děčínská radnice umožnila lidem třídit další druh odpadu. Pokud to klimatické podmínky dovolí, začne s rozmisťováním šedých nádob na třídění kovů tento týden. Dosud bylo možné tento odpad odkládat pouze ve sběrných dvorech. „Chceme umožnit lidem třídit další komoditu, která se hojně vyskytuje v černých nádobách. Stanoviště tříděného odpadu lidé dobře znají a odpad pravidelně třídí. Roční náklady na svoz a likvidaci odhadujeme na více než 250 tisíc korun,“ vysvětlil náměstek primátorky Jiří Anděl. Město vytipovalo celkem 77 stanovišť separovaného odpadu, kam šedé nádoby umístí. Do šedých nádob je možné odkládat čisté a prázdné nápojové plechovky, konzervy od potravin, zvířecí konzervy, tuby, uzávěry a víčka od nápojů a jogurtů. Pro větší výtěžnost jednotlivých kontejnerů je potřeba obaly sešlápnout. Do kontejnerů nepatří stlačené kovové nádoby od kosmetiky a jiných sprejů, kovové obaly od barev a motorových olejů. Výsyp nádob bude probíhat jednou měsíčně.

Zlatou Múzu severu získal folklorní soubor Lužičan

Šluknovsko – Z rukou tolštejnského pána Albrechta Berky z Dubé převzaly zástupkyně krásnolipského folklorního souboru Lužičan cenu Oblastní akademie přátel kultury Zlatou Múzu severu 2017. Oceněna tak byla vytrvalost souboru při třicetileté tradici programové nabídky akcí s folklorem a uchovávání lidových zvyků v regionu. Na maškarním bálu Tolštejnského panství certifikát o veřejné nominaci na cenu dále převzali: Ema a Martin Bilinski – za zájem, optimismus a elán při zajišťování návratu společenského a rekreačního života do areálu Karlova údolí, Jiří Stejskal (Jiřetín pod Jedlovou) za fotografickou tvorbu a uměleckou dokumentaci místní krajiny a za výtvarnou a grafickou práci pro popularizaci regionu, Jiří Cobl (Rumburk) za uchovávání a obnovu tradic umělecké řezbářské tvorby a za jedinečnost regionálně situovaného mechanického Coblova Betlému a Markéta a Patrik Englerovi za osobní přínos rozvoji pěveckého a hudebního umění na Šluknovsku a popularizaci klasických děl regionálních autorů. Martin Louka

Zemřela Šárka Pešková, ředitelka cyklistického Tour de Feminin

Krásná Lípa – V sobotu 3. března 2018 zemřela paní Šárka Pešková, dlouholetá kolegyně, vedoucí našeho kulturního domu a mnohaletá redaktorka Děčínského deníku. Přicházíme ale především o kamarádku, dobrou duši, výbornou sportovkyni, iniciátorku mnoha aktivit, také však o ředitelku Mezinárodního ženského cyklistického etapového závodu Tour de Feminin. Je nám hodně smutno! Za město Krásná Lípa Jan Kolář, starosta