Vítězný snímek filmového festivalu uvidíte v knihovně

Děčín
- Megeti ztracená vlčice. Tak se jmenuje vítězný snímek z mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm 2017, který lidé mohou vidět ve čtvrtek 1. února od 17 hodin ve velkém sále děčínské knihovny. Film v původním znění s českými titulky je dojemným příběhem ztracené samice vlčka etiopského, ohroženého druhu obývajícího velkolepou krajinu. Vstup je zdarma. Akce je součástí Ekologického února, který každoročně pořádá děčínská zoo. Ta po celý měsíc nabízí nejen školním, ale i jiným kolektivům možnost zhlédnutí i dalších snímků z filmového festivalu Ekofilm 2017. Na promítání je nutné se předem objednat, nabídka filmů je k dispozici na www.zoodecin.cz.

Františkov získal dotaci 600 tisíc na kompostéry, půjčí je lidem

Františkov nad Ploučnicí
- Již během jara by mohli lidé z Františkova nad Ploučnicí získat do bezplatné zápůjčky kompostéry. Po pěti letech pak přejdou zařízení na likvidaci biologického odpadu do majetku obyvatel Františkova. Umožní to dotace od ministerstva životního prostředí ve výši přesahující 600 tisíc korun. Dalších více než 100 tisíc přidá na pořízení kompostovacích zařízení ze svého rozpočtu Františkov. Stejnou dotaci na Děčínsku využilo již více obcí a měst. Například Jílové nabízí kompostéry již několik měsíců, v současné době jich může obyvatelům města půjčit ještě přibližně dvě stovky.

Robotické včelky neboli beeboty si vyzkoušely děti z mateřské školy v Boleticích.
FOTO, VIDEO: Robovčelky dětem přibližují svět moderních technologií

Benešov se Historickým městem roku nestane, vyhrál Žatec

Benešov nad Ploučnicí
- Těsně za Terezínem skončil na čtvrtém, posledním místě krajského kola soutěže Historické město roku Benešov nad Ploučnicí. Hodnotící komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska během dvou dnů navštívila všechna soutěžící města a vyslechla obhajobu přihlášek. S 270 body vyhrál krajské kolo a postup do celostátního kola soutěže získal Žatec, o pět bodů méně získala druhá Kadaň, třetí Terezín dostal od komise 237 body a Benešov 230 bodů.

Major Kuneš se vrací do Děčína, autoři Rapla hledají kompars

Děčín
- Ulice Děčína po seriálu Cirkus Bukowsky opět míří na televizní obrazovky. Spolu s dalšími městy pod Krušnými horami se stanou kulisou pro temné příběhy kriminálního seriálu Rapl 2. Filmaři České televize přijedou už v lednu, točit se bude i v Ústí, Teplicích a na Mostecku. V pokračování oblíbeného seriálu si nyní mohou zahrát i lidé ze severu Čech, jeho autoři totiž hledají komparzisty. Česká televize hledá muže i ženy od 17 do 70 let. Nábor bude probíhat úterý 13. února v Kulturním středisku města Ústí nad Labem ve Velké Hradební od 10 do 18 hodin. Samotné natáčení je naplánováno jen o pár dnů později. Začne již 15. února a skončit by mělo poslední zářijový den. Na sever Čech se filmový štáb vrátí v průběhu natáčení několikrát.

Maturitní ples, ilustrační foto.
Maturáky, plesy, masopusty? Posílejte nám své fotografie

Nejmenší zájem o volbu hlavy státu byl v děčínském špitále

Děčín
- Nejmenší zájem o volbu prezidenta v druhém kolem byl ze všech nemocnic Krajské zdravotní v Děčíně, kde svůj hlas odevzdalo čtrnáct lidí. V některých zařízeních přitom takových pacientů, kteří se rozhodli hlasovat pro jednoho ze dvou kandidátů, bylo mnohonásobně více. V hlavním areálu ústecké Masarykovy nemocnice na Severní Terase měla volební komise nahlášeno celkem 36 voličů, včetně šesti lékařů. Dalších 30 pacientů odevzdalo volební lístek na Oddělení následné péče v Ryjicích. Volební komise vyrazila také za pacienty do Nemocnice Most, kde svůj hlas odevzdalo 42 voličů. Dalších 44 zájemců o volby se přihlásilo v chomutovské nemocnici. Celkem 27 lidí volilo prezidenta ČR v Nemocnici Teplice.

Zlodějka kradla v obchodním domě, byla v něm zaměstnaná

Děčín
- Přilepšit si k výplatě zřejmě chtěla zaměstnankyně jednoho z děčínských obchodních domů. Na svém pracovišti se rozhodla krást, to se jí ale nevyplatilo. Pracovníci ostrahy si jejího pokusu všimli a zavolali si na pomoc strážníky. Ti na místě zjistili, že se 44letá žena pokusila odcizit zboží za 177 korun. Od hlídky žena dostala pokutu. Jak se k jejímu chování postavili její nadřízení, není jasné. Podle zákoníku práce si ale mohla vysloužit i vyhazov na hodinu.

Úředníci z finančáku budou pomáhat s daňovými přiznáními

Děčínsko
- Úředníci finančního úřadu vyrazí v březnu na turné po městských úřadech na Děčínsku a Šluknovsku. Budou přijímat od lidí daňová přiznání. Například v zasedací místnosti na Městském úřadu v České Kamenici budou úředníci 22. března od 13 do 15 hodin. Kromě toho, že od lidí budou přijímat samotná daňová přiznání, pomohou i s jejich formální kontrolou. Tedy jestli obsahují všechny nezbytné náležitosti a jsou správně vyplněná. Ve středu 21. března pak pomohou úředníci s daňovými přiznáními ve Šluknově. Od 14 do 16.30 budou úřadovat ve velkém sále kulturního domu na náměstí.

Vojtěch Ryvola.
Vojtěch Ryvola prodal pivovar a odchází z Děčína

Lanugo míří do děčínské Garáže se dvěma bicími sestavami

Děčín
- Stejně jako každý rok, i letos zamíří do děčínského hudebního klubu Le Garage Noir pražská popová kapela Lanugo. Na konci loňského roku přišla hned s několika novými písněmi, které si fanoušci v Děčíně budou moci poslechnout v sobotu 3. února od 22 hodin. Lákadlem je i zajímavé nástrojové provedení v podobě dvou bicích sestav. Vstupné je 150 korun.

Muž kopal své partnerce do dveří, hádku museli řešit strážníci

Děčín
- Rozepři partnerů museli v pátek odpoledne řešit děčínští strážníci v Raisově ulici v Podmoklech. Žena oznámila, že její přítel kope do vstupních dveří. „Hlídka na místě kontaktovala 49letou ženu a o sedm let mladšího muže. Dvojice se pohádala a své spory chtěli řešit prostřednictvím městské policie,“ uvedl zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Událost strážníci vyřešili důraznou domluvou. Muž pak uvedl, že se na čas odstěhuje, aby se situace uklidnila.

Málo početným, ale o to více vítaným druhem na zimovištích je netopýr večerní.
Pst! Nerušte netopýry, nepřežili by