Vánoční trhy se chystají o druhém adventu i v Podmoklech

Děčín - Na vánoční trhy mohou lidé vyrazit nejen na Masarykovo náměstí o prvním adventním víkendu, ale i o druhém adventu do Podmokel. V děčínském muzeu se bude v sobotu 9. a neděli 10. prosince vždy mezi 10. a 17. hodinou konat Vánoční jarmark. Návštěvníky láká na dobroty na zahřátí a drobné dárky. Na své si tu přijdou i děti, na které čekají vánoční dílničky. Ježíškovi pak mohou poslat balonek s přáním. I nedaleko odsud, v parku děčínského hostelu v Podmoklech, se tou dobou budou konat vánoční trhy. I ty lákají nejen na dobroty, ale i na bohatý kulturní program. V neděli od 14 hodin tu vystoupí školní kapela Yxes Joke Základní školy Na Stráni, smyčcový soubor děčínské umělecké školy a další.

Majitelé památek mohou mít dotaci

Děčínsko - Majitelé památek mohou prostřednictvím pověřených obcí požádat ministerstvo kultury o dotaci na jejich rekonstrukci. Nově se bude rozhodovat pouze v jednom kole, vyšší je také spoluúčast žadatele. Ten nyní musí dát ze svého 20 procent, dříve to bylo jen 10 procent.

Děčínská kapela Led Sezelim láká na sobotní mikulášskou
Děčín - Hardrockoví pardálové, kteří patřili v poslední dekádě 20. století k severočeskému rockovému dění tedy kapela okolo Richarda Musila vydala předloni kritikou chválené zdařilé studiové album Park Viktoria. Hraje relativně často, přesto se její web ptá: Dožijí se Led Sezelim v květnu 2018 čtvrtstoletí své existence? Stejné webové stránky také na sobotu 2. prosince do baru Bodenbach v Děčíně Podmoklech od 19 hodin zvou na tradiční Mikulášskou rockovou nadílku. Sami ji pořádají a hrají zde, vedle Ledu se tu představí také skupiny Primitiv akustik z Chomutova a Tosouwoni z Ústí nad Labem. Vstupné na akci je dobrovolné.

Punková legenda Plexis to roztočí

Děčín - Děčínská Beseda v Bělé přivítá legendu punku, kapelu Plexis. Do Děčína se vrací po sedmi letech. Jejich hity jako Půlnoční rebel, Punk a pláč nebo Svět jsou bary zazní v sobotu 2. prosince od 19 hodin. Společně s Plexis zahrají i Apple Juice, Powčerejšku a WWS. Vstupenky za 160 korun lze sehnat na www.vstupenkadecin.cz.

V Horním Podluží rozsvítí strom

Horní Podluží
- I u obecního klubu v Horním Podluží rozsvítí o 1. adventní neděli vánoční strom. Zahájení adventu se koná od 16 hodin, vystoupí děti z mateřské školy a pěvecký sbor Varnsdorfské Náhodou. Lidé mohou ochutnat i cukroví, koupit adventní věnce nebo si něco vyrobit ve vánočních dílnách.

Bělský kostelík po roce znovu ožije mší ve svátek svého patrona

Děčín - Po několika týdnech opět ožije kostel svatého Františka Xaverského v Děčíně Bělé. Po roce se v něm totiž koná poutní mše na svátek patrona kostela. Mše začíná v sobotu 2. prosince v 16 hodin, sloužit ji bude páter Vojtěch Suchý a doprovázet ji bude Děčínský chrámový sbor. Kostel je až na výjimky celoročně uzavřený. Kromě každoroční poutní mše se veřejnosti otvírá například při Noci kostelů nebo při některých výjimečných příležitostech. Jednou z nich byl na začátku listopadu koncert s hubertskou mší, který zaplnil kostel téměř do posledního místa.

Svět kostiček je k vidění ve Šluknově

Šluknov
- Na výstavu Svět kostiček mohou stále vyrazit milovníci pestrobarevných kostek na Šluknovský zámek. Prohlédnout si mohou Lego hrady a středověk, Baby Primo edici z 90. let i současnosti nebo město s letištěm a kolejištěm. Výstava je k vidění až do 4. března od pátku do neděle. Dospělí zaplatí 50 korun, děti 30 korun.

Obce čekají na okrskové komisaře

Děčínsko - Do 13. prosince je možné nominovat lidi do okrskových komisí pro prezidentskou volbu. Vyslat je mohou strany zastoupené v parlamentu a v krajském zastupitelstvu nebo ti, kdo podali přijatou prezidentskou kandidátku.

Na zámek lákají vánoční prohlídky

Děčín
- Prosinec bude na děčínském zámku ve znamení vánočních prohlídek. Ty provedou návštěvníky časy knížete Jaroslava Thuna, tedy přelomem 19. a 20. století. První vánoční prohlídka se uskuteční 17. prosince ve 14 hodin, místa je třeba si rezervovat.