Rumburské muzeum bude na České televizi v Toulavé kameře

Rumburk - Do rumburského muzea zavítala Toulavá kamera s Martinem Krskem a Jiřím Bálkem, kterým prostředí rumburského muzea není cizí. Místní řezbáři představili své umění a stali se živoucím dokladem pokračování slavné tradice místního betlémářství. Jelikož bez povšimnutí nemohl zůstat proslulý rumburský betlém Jiřího Cóbla, materiálu bylo natočeno mnohem více, než nabízí minutáž televizního šotu. Oproti původnímu scénáři, kde měla být prezentována expozice rumburského muzea vyzdobená v duchu Vánoc, se téma vyprofilovalo úžeji na místní betlémy jako takové, se zmínkou o již tradiční jesličkové obchůzce pořádané Spolkem přátel Rumburku. Věříme, že stejně jako po odvysílání minulého tematicky zaměřeného příspěvku, se zájem o Rumburk a jeho betlémy zvýší. S jistotou je čím se pochlubit a pro šíři pojetí výstavy Vánoce v muzeu snad nemůže být žádný návštěvník zklamán.


Na náměstí v Děčíně musí kvůli nemoci pokácet jednu z třešní

Děčín - Nejpozději do konce listopadu zmizí z děčínského Masarykova náměstí po jeho obvodu jedna z okrasných třešní. Strom se totiž nakazil dřevokaznou houbou ohňovcem ovocným, který způsobuje hnilobu dřeva a následné snížení jeho pevnosti. To by mohlo například při silných poryvech větru vést až k vyvrácení vzrostlého stromu, který roste na frekventovaném místě.


V Krásné Lípě se pustí o víkendu do výroby adventních věnců


Krásná Lípa -
V sobotu 25. listopadu si mohou vyrobit Krásnolipští od 14 hodin v Aparthotelu na Křinickém náměstí vlastní adventní věnce. Kromě toho budou připravené i dílny pro rodiče s dětmi, kde si budou moci vyrobit vánoční ozdoby nebo ozdobit perníčky. Materiál na zdobení je zajištěn, občerstvení i vánoční punč také. Výrobu adventních věnců a vánoční tvoření připravila Květinka Lucka a Folklorní soubor Lužičan.


Lidé z Jílového loni vytřídili přes 150 tun nejrůznějších odpadů

Jílové - Hned několik různých druhů odpadů třídí lidé i v Jílovém. Nejvíce loni vytřídili papíru a skla po padesáti tunách. Jen o dvanáct tun méně odevzdali do popelnic na separovaný odpad plastů. Na stovky se počítají elektrospotřebiče, které odevzdali do sběrného dvora. Tam přinesli tři stovky vysloužilých televizorů, téměř 70 monitorů a na dvě tuny drobných elektrospotřebičů. Jenom tím dokázali ušetřit téměř čtyři a půl kubíku ropy a snížit produkci oxidu uhličitého o 21,5 tuny.


Navštívili jste na jeden vstup tři zoo? Můžete být mezi výherci


Děčín
- Od letošního dubna mohli návštěvníci děčínské zoo využít zvýhodněné společné vstupenky do tří zoologických zahrad v Ústeckém kraji, a to do děčínské zoo, zooparku v Chomutově a ZOO Ústí nad Labem. Ta platí do konce roku 2017, ale ten, kdo prohlídku stihl do konce října, byl zařazen do slosování o zajímavé ceny. Vzhledem k velkému nárůstu zájmu lidí bylo rozhodnuto o větším počtu vylosovaných výherců, místo tří avizovaných se štěstí usmálo na deset soutěžících. Jejich jména budou zveřejněna na jaře roku 2018, kdy proběhne slavnostní předání cen. To se bude konat v chomutovském zooparku.


Ve Varnsdorfu pro letošek končí se svozem biologického odpadu

Varnsdorf - Varnsdorf v úterý 28. listopadu letos naposledy vyveze hnědé nádoby na biologicky rozložitelný odpad. V nadcházejícím roce bude svoz zahájen v průběhu měsíce dubna. O konkrétních datech bude městský úřad včas informovat prostřednictvím městských novin a webových stránek města. Pro příští rok je také možné požádat o přidělení hnědé popelnice na odboru životního prostředí.


Na ČVUT se dozvíte, jaké nabízí vodík využití pro elektromobilitu


Děčín
- Pracoviště Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Děčíně si připravilo na první prosincové úterý další ze série zajímavých přednášek pro veřejnost. Tentokrát bude tématem využití vodíku v rámci elektromobility. O zkušenosti se přijede od 16 hodin podělit Vladimír Buday, který se kromě jiného zabývá technickou elektrochemií a fotokatalýzou, tedy rozkladem látek za přítomnosti světla.

Betlémy Vladimíra Cejnara ukáží v České Kamenici na fotografiích

Česká Kamenice
- Až do 20. prosince je možné si v předsálí českokamenického kulturního domu prohlédnout výstavu Vánoce s betlémy Vladimíra Cejnara na fotografiích Emílie Mrazíkové. Vernisáž se uskuteční ve středu 22. listopadu od 17 hodin, o hudební doprovod se postarají žáci Základní umělecké školy Česká Kamenice.