Děti budou vystavovat v rumburské Loretě

Rumburk – V Loretě Rumburk se od května do června představují výtvarné práce žáků Základní školy Rumburk. Výstava s názvem „Baroko v Rumburku" probíhá od 12. května do 30. června 2017. Žáci a učitelé oboru výtvarné vyjadřování a oboru keramická tvorba se ve školním roce 2016/2017 seznámili s barokní památkou Loreta Rumburk a dalšími barokními stavbami města. Různými výtvarnými technikami poté individuálně zpracovali architektonické detaily a dekorativní výmalbu, a to formou grafických listů, pastelů, kreseb a keramických výrobků. Výstava bude pro návštěvníky přístupná od úterý do soboty mezi 10. až 17. hodinou. Výstava se pořádá u příležitosti 310. výročí barokní památky Lorety Rumburk (1707 – 2017). Vernisáž se uskuteční v pátek 12. května v 17.00 hodin. Má podobu tvůrčí výtvarné dílny, jíž se zúčastní jak tvůrci výstavy, tak jejich rodiče a volně příchozí návštěvníci.

V sobotu dopoledne k děčínské nemocnici autobusy neprojedou

Děčín – Na celé dopoledne bude v sobotu uzavřena část Lužické ulice v Děčíně. Kvůli opravě havarijního stavu silnice nebude tato ulice průjezdná od autobusové zastávky Kamenická k autobusové zastávce Nemocnice. Od 8 do 12 hodin tak nebudou zajíždět k nemocnici autobusy městské autobusové dopravy, které budou končit již v zastávce u domova seniorů.

Děti z dětských domovů se zúčastnily Nejmilejšího koncertu

Rumburk – 26. ročník přehlídky zájmových uměleckých činností Libereckého a Ústeckého kraje hostil minulý týden Kulturní dům v Rumburku. Na scéně se představilo 83 dětí. Publikum mělo možnost postupně zhlédnout představení v kategoriích sólový zpěv a duet, sborový zpěv, hra na hudební nástroj, sólový tanec a tanec v páru, volný tanec, muzikál, umělecký přednes a malá jevištní forma. Letošním pořadatelem tohoto regionálního kola koncertu, který se každoročně koná pod záštitou Federace dětských domovů v ČR, byl Dětský domov Lipová u Šluknova. Vítězem kategorie Malá jevištní forma – Červená Karkulka se stal právě Dětský domov v Lipové. Na odbornou stránku dohlížela porota, jejímž členem byla například finalistka České Miss Veronika Kašáková nebo zpěvák a herec Jan Hönig.

Hostem Večera poezie bude spisovatel Radek Fridrich

Děčín – Večer poezie s podnázvem 2+KK se uskuteční v pátek 19. května v děčínské městské knihovně od 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na první literární posezení, moderátor Radek Kolínský si bude povídat s vítězem ceny Magnesia Litera 2012, básníkem, spisovatelem a pedagogem Radkem Fridrichem. Za hudebního doprovodu Matěje Kroutila lidé uvidí další zajímavé hosty, nakladatele Romana Kameše a ilustrátora Martina Koláře. Na programu je také prezentace francouzského překladu básnické sbírky Radka Fridricha Krooa krooa a uvedení sbírky fónické poezie Ptačí řečí.

Židovská obec Děčín zve k účasti na Terezínské tryzně

Terezín – Letošní Terezínská tryzna se koná v neděli 21. května od 10 hodin na Národním hřbitově v Terezíně. Židovská obec Děčín nabízí pro zájemce z řad lidí i skupin žáků a studentů děčínských škol dopravu do Terezína zdarma. Odjezd autobusu je v 8.30 od hlavního vlakového nádraží v Děčíně a předpokládaný příjezd v 15 hodin. Programu se pravidelně zúčastňuje řada významných osobností a v tento den je možno navštívit i terezínskou pevnost zdarma. Pro bližší informace, popřípadě objednání větší skupiny, je nutné domluvit se na telefonu 412 531 095, počet míst je omezený.

Rumburk rozdělil na dotacích spolkům více než milion

Rumburk – Více než jeden milion korun rozdělil Rumburk řadě spolků ve městě. Nejvíce dostali fotbalisté, kteří získali z městského rozpočtu 230 tisíc korun, z toho třicet tisíc na odměny dobrovolným trenérům. Tělovýchovná jednota Rumburk pak dostala 168 tisíc, AC Rumburk rovných sto tisíc korun. Dotace od města získaly ale také menší spolky. Florbalisté dostali 30 tisíc korun, rybáři patnáct, skauti osm tisíc korun. Dohromady příspěvek od města získalo pro letošní rok téměř třicet spolků působících v Rumburku.

V Jílovém na zámku se uskuteční přehlídka pěveckých sborů

Jílové – V sobotu 27. května od 13 hodin se uskuteční na jílovském zámku již pátý ročník nesoutěžní přehlídky čtyř pěveckých sborů Kdo si zpívá, krásu vidí. Na přehlídce vystoupí Českokamenický sbor, pěvecký sbor SaH z Děčína, Con Brio vystupující pod hlavičkou DDM Děčín a domácí Jílovský pěvecký sbor.

Na zámku tanečníci slavili Mezinárodní den tance

Děčín – Děčínský zámek se stal v poslední dubnovou sobotu místem tance. Poprvé se tak Děčín zařadil mezi česká i světová města, kde se oslavuje Mezinárodní den tance. „Na dvě stě tanečníků z řad veřejnosti, od nejmladších po seniory, si mohlo vyzkoušet v tanečním koktejlu afro dance, contemporary dance, meditační a orientální tance a taneční akrobacii. Na své si přišli i nejmenší děti při motivační pohybové průpravě," uvedla organizátorka akce Adéla Petáková. „Kouzlo zámeckých prostor, Knihovního sálu a podzemí zámku, přispělo k úžasné tvořivé atmosféře, kde nezáleželo na tom, zda umím, či jak jsem starý," popisuje Petáková s tím, že workshopy vedli zkušení profesionální tanečníci. Součástí programu bylo i vystoupení s názvem „Sylfidy" na bázi nového cirkusu a taneční akrobacie. Představili se také žáci studia FRI.DA a večer patřil „Tango tančírně" v prostorách zámecké restaurace. „Dojem z celého dne shrnu slovy jedné z účastnic: Nikdy bych si nemyslela, že tančit je tak snadné," uzavřela Petáková. Den tance se uskutečnil za podpory Statutárního města Děčína a Zámku Děčín.

Na Hrádku ve Varnsdorfu oslaví v neděli Den matek

Varnsdorf – Během odpoledne vystoupí taneční skupina Babčastars, sbor MŠ Zahrádka. K vidění a poslechu bude také taneční a pěvecké vystoupení studentů místní střední a vyšší odborné školy. Vystoupí také pěvecký soubor Náhodou. Mimo to budou součástí prodejní trhy.