V ambitu Lorety Rumburk se představuje pašijový betlém

Rumburk – Ojedinělý pašijový betlém je k vidění v barokní sakrální památce Loreta Rumburk. Betlém, kterému se říká pašijový nebo velikonoční, znázorňuje biblické vyprávění o utrpení Ježíše Krista. V pašijovém betlému v rumburské Loretě můžeme spatřit scénu modlitby Ježíše Nazaretského v Getsemanské zahradě, bičování, vysmívání, nesení kříže, ukřižování, Kristův hrob a zmrtvýchvstání. Figurky z papíru pocházejí z takzvaného Tyrolského betlému. Doplňuje je architektura Jeruzaléma, kterou v roce 2015 vyrobili žáci výtvarného oboru Keramika Základní umělecké školy Rumburk. Domky, brány a části hradeb z pálené hlíny vytvořilo sedmnáct žáků ve věku 5 až 18 let. Pašijový betlém je možné si prohlédnout v kapli Panny Marie Lurdské v ambitu Lorety Rumburk od úterý do soboty. Pašijový betlém je přístupný v otevírací době od 10.00 do 17.00 hodin. Výstava pašijového betlému probíhá od 12. dubna do 3. června 2017. Vstupné je 50 a 25 korun.

Kronika z Tanečnice je na světě, na rozhledně bude její kopie

Mikulášovice – Zajímavý tahák bude v nejbližší době na rozhledně Tanečnice u Mikulášovic. Po vytištění a svázání se zde objeví kopie historické kroniky z rozhledny, ve které jsou záznamy mnoho desítek let staré. Její digitální verze by se pak měla objevit spolu s dalšími historickými kronikami Mikulášovic na webu města. Kroniku se podařilo objevit archivářům Janu Němcovi a Petru Karlíčkovi při přípravě knihy o historii Mikulášovic. Ta vyšla při příležitosti povýšení Mikulášovic na město.

Exkurze po parku odhalí stará řemesla Českého Švýcarska

České Švýcarsko – Poznat způsob, jakým se živili dávní obyvatelé Českého Švýcarska, bude možné v neděli 14. května. Průvodkyní bude Natálie Belisová ze správy národního parku, která návštěvníkům poodhalí tajemství zaniklých smoláren, dehtáren a milířů. Trasa exkurze vede okolím Jetřichovic a provede návštěvníky například Malým Mokrým dolem nebo přes Rudolfův kámen.

Celníci zabavili padělky kondomů

Děčín – Celníci nacházejí při kontrolách různých menších prodejen také padělky značkových kondomů. V Děčíně v jedné menší prodejně přímo na prodejním pultu u pokladny celníci nalezli 109 kusů pánské ochrany v hodnotě 10 900 korun. „Při kontrole vzniklo podezření, že se jedná o zboží porušující některá práva duševního vlastnictví k ochranné známce Durex. Celníci zboží zajistili a uskladnili ve skladu celního úřadu. Případ byl předán k dalšímu šetření právnímu oddělení," uvedl Jiří Nejedlý z Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Zlaté kladívko pro školy se konalo po osmadvaceti letech

Rumburk – Po osmadvaceti letech se konala na Speciální základní a praktické škole v Rumburku tradiční soutěž o putovní cenu Zlaté kladívko. Soutěže se zúčastnily speciální školy z České Kamenice, Děčína, Jiříkova, Šluknova, Varnsdorfu a Rumburka. Soutěžilo se opět ve třech kategoriích: sedmé, osmé a deváté ročníky. Sedmý ročník vyráběl dřevěnou kočku, osmáci svícen a žáci z devítky šroub a křídlovou matici. Na zhotovení výrobků byl stanovený čas tři hodiny. Nezávislá porota pak určila pořadí. Na celkovém 3. místě se umístila Speciální ZŠ ze Šluknova, druhá skončila Speciální ZŠ z Děčína a první místo obhájila Speciální ZŠ z Rumburka. První v kategorii sedmých tříd skončil Pavel Kaftan z Děčína, za osmý ročník získal první místo Kristian Demeter z Rumburka a v devátém ročníku byl nejlepší Josef Demeter z Rumburka. „Vítězům blahopřejeme a všem pedagogům děkujeme za přípravu svých žáků na tuto náročnou soutěž," uvedl k soutěži Karel Nedvídek z Rumburku.