Budovu školy by po téměř roce měli opustit dělníci do konce dubna. Práce na dostavbě tím ale neskončí. „Součástí projektu je i vybavení nové učebny. A nakonec, pokud vše dobře dopadne, měla by v průběhu prázdnin být v nové přístavbě školy instalována unikátní věc – Věda na kouli,“ říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář s tím, že celá dostavba včetně vybavení město vyjde na přibližně 40 milionů korun. Z toho by měla zaplatit 27 milionů evropská dotace.

Zdroj: DeníkPrávě nová koule bude největším lákadlem celé školy a doplní jiné moderní technologie, jako je třeba 3D tiskárna nebo moderní vývěva, která vyšla školu na 100 tisíc korun. Obří koule zavěšená u stropu nové osm metrů vysoké učebny přírodovědných předmětů umožní výuku a osvětu nejrůznějších zemských a vesmírných událostí, které jsou na ní promítány v prostoru.

Toto zařízení, na které se bude promítat ze čtyř projektorů, bude teprve třetí v celé České republice. Ve škole přitom bude jediné, právě v Krásné Lípě. „Díky napojení na data NASA budou k dispozici i aktuální snímky a videa ze satelitů k dějům, které se aktuálně odehrávají na Zemi,“ vysvětluje ředitelka školy Ivana Jäckelová. Bude tak možné pořádat i akce pro veřejnost, kdy bude možné sledovat třeba činnost sopek nebo jiných dějů na planetě. „Pokud vše dopadne podle představ, žáci, učitelé i veřejnost se v příštím školním roce mohou těšit na výuku a přednášky o přírodních a vesmírných jevech, které budou před nimi prezentovány ve 3D na této virtuální Zemi v živých přenosech či simulovaných demonstracích,“ dodává krásnolipský starosta.

Lípa resort a Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě.
Podoba nové krásnolipské expozice o Českém Švýcarsku vzejde ze soutěže

Pro krásnolipskou základní školu je dostavba historicky největší investicí a je vyvrcholením její celkové rekonstrukce. „První etapu zaměřenou především na vnější plášť, zateplení a umístění tepelných čerpadel do vytápění jsme realizovali v letech 2008 až 2009. Pak postupně přibývaly další drobnosti financované z vlastních prostředků města,“ přibližuje dřívější opravy školy Jan Kolář. Jen za první etapu zaplatila Krásná Lípa přibližně 30 milionů korun.

Ale ani dokončením přístavby práce na škole nekončí. V létě by se měli opět vrátit dělníci, tentokrát by se měli pustit do kotelny. Ta stávající je totiž v provozu již od roku 1996 a po 26 let práce má své nejlepší roky už za sebou.