V Krásné Lípě, která má ambice stát se turistickým centrem regionu, se otevřel nový malý pivovar s plánovaným výstavem kolem 1 000 litrů. Křinický pivovar má na čepu pět piv včetně speciálu, které bude střídat. Řekl to jednatel pivovaru Jan Srb. Díky podpoře z dotace v pivovaru pracují i postižení lidé.

Práce pro postižené

Pivovar na jejich zaměstnání spolupracoval s místní Agenturou Pondělí, která s postiženými dlouhodobě pracuje.
„Mají handicap různého typu. Budou pracovat v úklidu nebo jako číšnice," uvedl Srb.

Pivovar točí pět piv značky Falkenštejn, světlou jedenáctku, polotmavou a řezanou dvanáctku, tmavou čtrnáctku a pšeničný speciál 
s příměsí lípy a meduňky.

„Speciály se budou měnit, bude nejspíš jiná nabídka 
v létě a jiná v zimě. Jinak máme spíše konzervativní portfolio," řekl Srb.

Realizace projektu zabrala více než dva roky práce na přípravě projektové dokumentace, rekonstrukci objektu a instalaci technologií. Protože byl původní objekt ve velmi špatném technickém stavu 
a náklady na jeho rekonstrukci prakticky neumožňovaly ekonomickou životaschopnost projektu, byla část rekonstrukce pokryta z dotace na sociální podnikání. Pivovar tedy bude fungovat jako sociální podnik, ve kterém budou aktivně zapojeni také lidé se zdravotním handicapem.

„Věříme, že se pivovar stane nejen místem společenského setkávání pro obyvatele 
z regionu, ale i jedním z cílů návštěvníků Krásné Lípy 
a Českosaského Švýcarska, které je jedinečným turistickým regionem v Česku, Německu i celé střední Evropy," říká Jiří Rak, jeden ze zakladatelů společnosti Křinický pivovar.

Do budoucna se počítá i s využitím pivovarského sálu. „Máme také lokál se 60 místy, kde se vaří jednoduchá jídla," uvedl Srba.
Vedení krásnolipské radnice otevření pivovaru vítá.

„Určitě to vítáme, je to další doplněk služeb. Navíc – jakékoliv pracovní místo, které se vytvoří, je dobré," říká místostarosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Turistické muzeum

Krásná Lípa se v posledních letech rozvíjí a stává se oblíbeným turistickým centrem. Na náměstí byla před několika dny otevřena čokoládovna, nově tu funguje také Aparthotel.

Podle Koláře tu má navíc vzniknout Turistické muzeum, a to přímo na náměstí.

„Prostory na něj už máme," říká Kolář.

Pivovarů přibývá

V posledních čtyřech letech se v Ústeckém kraji otevřelo pět nových malých pivovarů.

V roce 2009 obnovili tradici vaření piva Kahan v Mostě, právo vařit pivo ale město získalo už v roce 1273. Vloni tam uvařili 650 hektolitrů. V témže roce vznikl ve Varnsdorfu pivovar Kocour.

O rok později se otevřel minipivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem. Má kapacitu 1 000 hektolitrů ročně a od uzavření pivovaru vařícího pivo Zlatopramen v Krásném Březně na konci roku 2011 je to jediné místo v Ústí nad Labem, kde se vaří pivo.
V roce 2011 otevřely hned dva pivovary v Litoměřicích – Koliba a Labuť.