Zaplaťte 150 tisíc korun. Tak rozhodl brněnský krajský soud ve sporu Krásné Lípy a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tomu se nelíbilo, jakým způsobem Krásná Lípa zadala zakázku na opravu kanalizace. Proti rozsudku chce radnice podat kasační stížnost.

„Soud nám v řadě našich argumentů dal zapravdu. Ale nepřesvědčili jsme jej natolik, aby to převážilo v náš prospěch,“ řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Radnice prostřednictvím svého advokáta před soudem doložila několik případů, kdy zadavatelé veřejné zakázky postupovali úplně stejně, ale ÚOHS řízení pro porušení zákona o veřejných zakázkách nezahájil. Ale ani to soudce nepřimělo k tomu, aby se přiklonili na stranu Krásné Lípy.

Likvidace škod po vichřici Herwart v národním parku.
Vítr sebral hasičům spojení, zásahy si hledali sami

Úřad pro hospodářskou soutěž vytkl Krásné Lípě netransparentnost při výběrovém řízení na vybudování kanalizace za přibližně 100 milionů korun, do které se město díky dotaci pustilo v roce 2011. V té době ještě mohla města a obce omezovat počet firem, které se o zakázku ucházely, losem. Radnice v Krásné Lípě si však podle úřadu počínala netransparentně.

Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku, zadavatel zakázky to však firmě neumožnil. V zadávací dokumentaci totiž bylo předem jasně dáno, že uchazeči dostanou čísla podle pořadí, v jakém jejich přihlášky do výběrového řízení dorazí. Nebyla umožněna ani kontrola losovacího zařízení.
Město si za tímto postupem dodnes stojí. Podle jeho dřívějších vyjádření se losování uskutečnilo za přítomnosti státních úředníků a také na certifikovaném zařízení.

CHAOS STÁTNÍ SPRÁVY

Antimonopolní úřad byl ale jiného názoru i přesto, že v minulosti se touto zakázkou už zabýval, řízení však tehdy nezahájil. „Existovaly pochybnosti o řádném průběhu losování a tedy zachování zásady transparentnosti,“ uvedla před více než třemi lety v rozhodnutí o udělení pokuty místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Krásnou Lípu čeká už čtvrté kolo sporu. Po prvoinstančním rozhodnutí neuspěla ani s rozporem k předsedovi antimonopolního úřadu, ani s žalobou u brněnského krajského soudu. Spor tak bude pokračovat. „Určitě podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ slíbil Kolář.

Muž z Krásné lípy na Děčínsku koupil chalupu i se skládkou starých lednic a teď nemá na likvidaci.
FOTO: Před záchranou roubenky musí odvézt stovky lednic

Sankce za budování kanalizace provázely na začátku zmatky. Úřad totiž své rozhodnutí zveřejnil nejprve na svém webu, kde uvedl, že je pravomocné. Problém byl ale v tom, že dokument nedorazil právnímu zástupci města. A ani radnice jej nemohla najít ve své datové schránce.

Proti tomu se krásnolipská radnice okamžitě ohradila a úřad jí dal zapravdu. „Je to jen další ukázka ohromného chaosu ve státní správě. Jeden z vrcholných úřadů veřejné moci nedokáže správně doručovat své rozhodnutí,“ komentoval tehdy Jan Kolář zmatky při doručení rozhodnutí o udělení pokuty.