Cesta do školy bude pro krásnolipské děti bezpečnější. Radnice se rozhodla přebudovat nepřehlednou a frekventovanou křižovatku nedaleko základní školy.

Změnou projde křížení ulic Školní a Komenského. Radnice tak reaguje na neustále rostoucí provoz v okolí základní školy. „Křižovatka je během dne velmi vytížená, do značné míry špatně přehledná, s nevhodným obousměrným vedením provozu. To vše spolu se zvýšeným pohybem dětí i dalších pěších osob přináší zvýšená bezpečnostní rizika,“ upozornil krásnolipský starosta Jan Kolář.

Úzké ulice plné aut navíc přinášejí problémy i škole například při výjezdech dětí na plavecký výcvik, kam vyrážejí zvlášť objednaným autobusem. „U školy by neprojel, nebo jen velmi těžko. Takže jej musíme objednávat na autobusovou zastávku u náměstí,“ popsala další potíž s dopravou v okolí školy její ředitelka Ivana Preyová.

Podél silnice také nejsou chodníky, takže se děti proplétají mezi projíždějícími auty. Ačkoli situace v okolí školy vypadá nebezpečně, doposud zde k žádné dopravní nehodě nedošlo.

Plán oprav.

Po dokončení oprav budou auta okolím školy jezdit zcela jinak než doposud. Školní ulice bude jednosměrná, auta budou moci jezdit pouze z Varnsdorfské do Komenského ulice k radnici, stejně tak od Pražské ulice jednosměrně a opět k radnici. Nebude už tedy možný obousměrný průjezd pod budovou krásnolipské školy.

Nové budou také chodníky a současné provizorní parkoviště před školou se změní ve stálé.

Radnice se ale při rekonstrukci pustí ještě dále. Nechá opravit také chodníky mezi úřadem a domem služeb, kde je léty používání poškozený asfalt. Nahradí ho betonová dlažba.

„Celá akce je rozplánována do tří etap tak, aby nedošlo k zásadnímu omezení provozu kolem školy ve školním roce. Většina prací ve Školní ulici se uskuteční o prázdninách,“ doplnil Jan Kolář s tím, že by opravy neměly ohrozit objízdné trasy při červencovém cyklistickém závodu Tour de Feminin.

Krásná Lípa zaplatí za všechny úpravy přibližně 6,4 milionu korun a kompletně hotovo by mělo být nejpozději do konce prázdnin.

Podobný problém řešili před několika lety také v Děčíně u Základní školy Na Stráni. Tam dokonce projíždějící auto srazilo dítě.

Také v tomto případě úřad vyřešil dopravu v okolí školy zjednosměrněním ulice vedoucí podél školy. „Myslím, že je to nejrozumnější řešení. Pro děti je to takto lepší, mají slušný výhled a vidí auto dlouho dopředu. Toto dopravní řešení navíc odvádí dopravu od školy, jiná varianta by naopak auta ze dvou ulic přiváděla přímo před školu,“ připomněl tehdy ředitel školy Vít Průša.

Bezpečnost pro děti mohou zvýšit také přechody. Hned dva se objevily v Riegrově ulici, jeden v její spodní části, další pak u mateřské školy. Ten první vznikl po nátlaku rodičů, kteří měli strach o své děti. Riegrova ulice je sice jednou z bočních ulic, přesto je v ní poměrně velký provoz.