Na Křinickém náměstí je necelých šedesát parkovacích míst. Kvůli dlouhodobě neudržitelnému stavu se radnice nyní rozhodla změnit systém stání. Doposud nebylo časově omezené a bylo zdarma. To přitom v podobných destinacích příliš zvykem nebývá.

„Z různých variant možných řešení jsme se rozhodli pro omezení doby parkování v denní části dne. Od 6 do 18 hodin bude možné na označených místech zaparkovat nanejvýš na dvě hodiny,“ uvedl krásnolipský starosta Jan Kolář.

Princip je stejný jako jinde. Řidiči si musí dát za přední okno časový kotouček, na kterém vyznačí, kdy na náměstí přijeli. Od této doby se jim začnou počítat dvě hodiny, po které mohou v centru Lípy stát. Kotoučky si mohou koupit na čerpacích stanicích, v papírnictví nebo si je zdarma vyzvednout v krásnolipském infocentru. To ale bude nyní kvůli stavebním pracím tři týdny zavřené. Radnice je předběžně domluvená s policisty z místního oddělení, že budou namátkově chodit kontrolovat dodržování omezení parkování.

Omezené parkování nebude platit jen pro návštěvníky města, ale také pro obchodníky z náměstí, případně rezidenty. „Pokud bychom tyto řidiče zohlednili výjimkou, až dvě třetiny parkovacích míst by byly nadále obsazeny,“ vysvětlil Kolář.

O možnost zaparkovat své auto přímo v centru ale řidiči nepřijdou. Jen několik desítek metrů od náměstí směrem k bývalé nemocnici otevřelo město nové parkoviště, na které se vejde téměř 40 aut. Další desítka míst pak vzniká na výjezdu z náměstí směrem na Děčín. Dohromady je v Lípě v přibližně patnácti lokalitách okolo dvou stovek parkovacích míst a na dalších radnice pracuje. Nové parkoviště by mělo vzniknout v bývalé tržnici na Pražské ulici, projekčně pak město připravuje další odstavné plochy na Vlčí Hoře a v Kyjově.

Stejné opatření zavedli před několika měsíci také ve Varnsdorfu. I zde mohou řidiči stát na náměstí před radnici nanejvýš dvě hodiny. „Na těchto místech většinou zastaví lidé, kteří si potřebují něco vyřídit na úřadě. Pokud tam někdo odstavil auto na celý den, komplikovalo jim to situaci. Omezení doby parkování svůj účel splnilo, lidé to respektují,“ řekl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

V České Kamenici pak musí řidiči na vybraných místech v centru, především na historickém náměstí, zaplatit parkovné. O jeho zavedení v Krásné Lípě zatím neuvažují. „Uvidíme, jak se osvědčí omezená doba parkování. Pokud ji lidé budou respektovat, nebude pravděpodobně třeba zpoplatnit parkování,“ dodal Jan Kolář.