Dlouhých čtrnáct měsíců uplynulo od první žádosti Krásné Lípy o vyhlášení bezdoplatkových zón. Poprvé jí rumburský městský úřad nevyhověl, dočkala se až na druhý pokus letos v lednu. Město si od tohoto kroku slibuje omezení byznysu s chudobou. Majitelé bytů se totiž skrze své chudé nájemníky dostanou k penězům z dávek na bydlení.

„Do města se nám začali stěhovat problémoví lidé z Varnsdorfu, kde podobné zóny už vyhlásili,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář, proč město požádalo o vyhlášení bezdoplatkových zón.

První žádost rumburský městský úřad zamítl proto, že podle jeho názoru nejsou splněné všechny zákonné požadavky. „Mezi zamítnutím první žádosti a podáním druhé loni v srpnu jsme si vyměnili řadu dopisů jak s krajským úřadem, tak s ministerstvem vnitra. Navíc jsme ještě poskládali na jednotlivých číslech popisných další argumenty pro vyhlášení zóny. A tentokrát nám Rumburk už vyhověl, byť ne zcela,“ řekl Kolář.

Krásná Lípa žádala o omezení výplaty doplatku na bydlení v jedenácti domech, rumburský městský úřad jí vyhověl na devíti adresách na třech místech ve městě. Dávka tak nebude chodit novým obyvatelům některých domů na Kyjovské a Varnsdorfské ulici nebo v Krásném Buku. Opatřením chce radnice omezit přílivu problémových chudých lidí. Majitelům bytů platí přemrštěné nájemné, ti si v některých domech za ně účtují až devět tisíc korun. Byty ale nemají například žádné ústřední topení nebo přívod teplé vody.

„Je zarážející, že některá města vyhlašují celoplošné zóny. Což nevím, jak dokážou zdůvodnit. My jsme museli bojovat o každý dům,“ upozornil na velké rozpory ve výkonu státní správy na různých místech kraje Kolář.

Doplatek na bydlení nebude moci nově putovat ani obyvatelům některých domů v Rumburku, který se dlouhodobě zónám bránil.

Opatření obecné povahy se týká čtyř domů na ulici Slovenského národního povstání a po jednom domu v Palackého a Vojtěcha Kováře.

Bezdoplatkové zóny fungují už dlouho v Děčíně, kde si je pochvalují. Například ve vyhlášeném domě hrůzy v Zelené ulici ubylo díky zákazu vyplácení doplatku na bydlení poměrně dost lidí.

„Velmi často dělají problémy ti nově příchozí, kterým je pokaždé potřeba vysvětlit, jak se mají chovat, a to nějakou dobu trvá. Díky vyhlášení zón se migrace výrazně snížila, a ubylo tak i problémů,“ řekl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

I proto, že se jejich zavedení osvědčilo, plánuje Děčín jejich další rozšíření. „V současné době probíhá správní řízení, nelze proto zatím říci, na které konkrétní lokality bude vydané. Jejich seznam bude brzy vyvěšen patnáct dní na úřední desce, dalších třicet dní je pak mohou lidé připomínkovat,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Podle starosty Koláře není vyhlašování zón tím nejlepším řešením. „Zasáhnout to může i třeba seniory nebo samoživitele. Mnohem lepší by bylo zastropování dávek na místně obvyklé nájemné. O tom se ale řadu let jen mluví,“ dodal starosta Krásné Lípy.

Omezit výplatu doplatku na bydlení novým obyvatelům vybraných lokalit umožňuje novela zákona o hmotné nouzi. Města ale musí jasně doložit, že se jedná o vyloučené lokality. K žádostem přidávají například vyjádření sociálních odborů nebo policie.