České Švýcarsko se pomalu otevírá i majitelům elektromobilů. Ti doposud neměli kde doplnit energii do svých plechových miláčků. Od tohoto týdne mohou dobíjet elektřinu na stanici v Krásné Lípě a čas nutný pro dobití využít toulkami po městě nebo jeho okolí.

Nová nabíjecí stanice je otevřena za prostranstvím u Domu služeb. K jejímu ovládání je potřeba si stáhnout mobilní aplikaci Olife Energy. Přes tu bude možné také za nabití platit. To je po tříměsíční zkušební dobu bezplatné. Najednou si na krásnolipské nabíječce mohou doplňovat energii až čtyři auta.

„Pro nás je to především reklama. Rozhodně to není určené pro místní, kteří si dobijí auto u sebe doma. Chceme cílit na novou sortu turistů,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Nabíjecí stanici zprovoznilo město ve spolupráci se soukromou firmou.

Starosta Dolní Poustevny Robert Holec
Dolní Poustevna: Na konci světa žijí přírodou i sportem, chybí nemocnice

Právě turisté vlastnící elektromobily patří i vzhledem k cenám takových aut k těm movitějším. Malé množství nabíjecích stanic ale značně limituje majitele elektromobilů při jejich cestách. Ty osobní mívají dojezd lehce přesahující 200 kilometrů. Nemohou tak vyrazit například na dovolenou do oblasti, kde si nemohou své auto dobít.

„Vzhledem k limitovanému dojezdu si musím velmi pečlivě vybírat, kam pojedu. A mít možnost si během jednání auto dobít, to je unikátní. Navíc nesmrdíte lidem pod nos, což je v sousedství národního parku další plus,“ řekl architekt Patrik Hoffmann z Prahy. Ten do Krásné Lípy jezdí poměrně pravidelně. Navrhoval zde totiž například Resort Lípa nebo dostavbu pivovaru Falkenštejn.

Jeho auto sice dojede na jedno nabití z Prahy do Krásné Lípy a zpět, ale například v zimě nebo v horkých létech se dojezd výrazně snižuje. Topení i chlazení totiž obstarává jen baterka.

Hřenské soutěsky.
Ve Hřensku skončil provoz lodiček a výletního vláčku

Pořízení elektroauta navíc řidiče nutí více plánovat cestu. „Já sám jsem příkladem toho, že elektromobilita mění myšlení. Čím víc člověk musí plánovat, tím je efektivnější,“ přiblížil Hoffmann jedno z úskalí majitelů elektroaut.

Podobných řidičů by v dohledné době mohlo přibývat. Na elektromobilitu se totiž začínají stále více zaměřovat všechny velké automobilky včetně Škody.

Krásná Lípa nyní začala zvažovat, že by si pořídila užitkový automobil na elektřinu. Na jeho pořízení je totiž možné sehnat dotace.

Krajští dopravní policisté mají nové auto. Poslouží jim pro kontroly komerční osobní a nákladní d
Krajští dopravní policisté dostali nové auto pro kontroly

„Až budeme obměňovat vozový park, tak by to bylo určitě zajímavé. Na elektroauta jsou dotace přibližně 50 procent a v takovém případě by nás auto vyšlo třeba na 450 tisíc korun,“ řekl Kolář.

Takový vůz by mohl svážet například odpad z košů rozmístěných po městě. Auto během svozu totiž najezdí přibližně 40 kilometrů denně, dojezd užitkových aut na elektřinu je přibližně dvojnásobný. „O pořízení osobního elektroauta zatím nepřemýšlíme,“ dodal Kolář.

Martin Schulz.
Čtvrtečník Martina Schulze: O ironii ruské medaile pro barda Nohavicu