Bez obav budou moci vyrazit turisté odkázaní na invalidní vozík do okolí Krásné Lípy. Vznikne zde totiž stezka pro lidi se sníženou pohyblivostí certifikovaná Klubem českých turistů (KČT). Bude první svého druhu v Ústeckém kraji.

Podobných cest není v celé České republice mnoho. Podle KČT jich je jen něco málo přes deset. „Máme krásnou krajinu, národní park, dvě CHKO. A imobilní lidé jsou o to ochuzení, přestože by se tam rádi podívali,“ vysvětlil předseda krásnolipského Klubu českých turistů Václav Hieke, co jej vedlo k nápadu na vybudování turistické trasy pro vozíčkáře.

Právě KČT její vybudování zaštítí, poskytne také potřebnou certifikaci a následně se o ni bude také starat.

Město už dříve upravilo část této trasy a řešilo, zda ji vytvořit jako cyklostezku nebo cestu pro pěší. Hiekeho nápad tak zapadl do konceptu dalšího rozvoje turismu v okolí Krásné Lípy.

SLOŽITĚ PŘES KAMENY

„Vznik takových stezek má smysl. Největším problémem pro vozíčkáře jsou terénní nerovnosti nebo příčný sklon cest, na kterých musím jednou rukou brzdit a druhou jet,“ ocenil vznik nové stezky vozíčkář Aleš Černohous z Děčína. Ten před několika lety vytvořil průvodce Českým Švýcarskem pro lidi se zhoršenou pohyblivostí.

Nový okruh by měl měřit přibližně osm kilometrů a jeho vybudování vyjde zhruba na 300 tisíc korun. Z toho kraj zaplatí 240 tisíc. „Zbývající peníze turistům poskytne město. Většinou v podobě stavebních úprav na stezce, které si uděláme svépomocí,“ přiblížil starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Stezka začne u Domu Českého Švýcarska na náměstí, kde je možné zaparkovat a má bezbariérové zázemí včetně toalet. Následně povede směrem na Horní Podluží, kde bude okolo Velkého rybníka odbočka, a dále pod bývalým lomem, kde překročí silnici od Studánky. Po Hraniční cestě se pak vrátí zpátky do Krásné Lípy na náměstí.

„Líbí se mi, že propojíme i okolní obce a vozíčkáři uvidí nejen České Švýcarsko, ale také kus Lužických hor,“ dodal Hieke s tím, že turisté doplní v okolí Krásné Lípy značené cesty.

Na celé trase bude také osm informačních tabulí. Na těch najdou turisté zajímavosti z místa, kde se právě nacházejí. Součástí projektu je také vybudování několika odpočinkových míst, která budou uzpůsobena návštěvníkům pohybujícím se na vozíku.

Než bude možné na novou stezku poprvé vyjet, bude nutné ji mírně upravit. Například zpevnit asi 400 metrů dlouhý úsek. „Štěrk nebo písek jsou pro vozíčkáře hodně nepříjemné, špatně se po takovém povrchu jede,“ vysvětlil Aleš Černohous.

Některé části stezky pro vozíčkáře chtějí turisté pořídit už letos, například mobiliář. Celý okruh by se pak měl otevřít příští rok. „Do začátku turistické sezony to asi nestihneme. Ale chtěli bychom ji zprovoznit nejpozději do června,“ přiblížil Jan Kolář.

Certifikované turistické stezky pro vozíčkáře jsou barevně rozdělené podobně jako sjezdovky. Tedy podle jejich náročnosti. Ty nejsnadnější – modře značené – jsou určené pro méně zdatné vozíčkáře, handbiky nebo elektrovozíky. Nejnáročnější trasy jsou značené černě a jsou vhodné pro vozíčkáře s doprovodem nebo na terénním elektrovozíku. Může na nich být prudší stoupání, černé jsou také užší než ty modré.