Centrem tradičních Dnů Českého Švýcarska byla a nově i saské lázeňské město Bad Schandau. Stěžejními akcemi letošního ročníku Dnů Českého Švýcarska byly páteční koncert Vašo Patejdla v Krásné Lípě a sobotní Parkmaraton na trase Bad Schandau – Krásná Lípa.

Oslavy, které organizuje město Krásná Lípa spolu s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a občanským sdružením Agentura pro Lípu, budou zahájil v pátek 11. září večerním koncertem Vašo Patejdla v Krásné Lípě na náměstí v areálu nádvoří Továrny. Jako host koncertu vystoupí také muzikálová zpěvačka Iva Marešová.

Na sobotu byl připraven tzv. Parkmaraton 2009 – nultý ročník mezinárodního vytrvalostního běhu. Jedná se o otevřený závod, jehož tratě jsou připraveny jak pro profesionální běžce, tak pro amatéry. „Národní park Saské Švýcarsko má sídlo v německém lázeňském městě Bad Schandau a jeho český příbuzný má sídlo zase v Krásné Lípě. Kromě symbolického spojení mezi sídlem správ národních parků České Švýcarsko a Saské Švýcarsko jsme využili skutečnosti, že vzdálenost mezi oběma městy je skutečně téměř přesně „maratónská“, komentuje Zbyněk Linhart, starosta města Krásná Lípa.

V Krásné Lípě byl pak po celý sobotní den připraven v rámci Parkmaratonu doprovodný program především pro rodiny s dětmi s názvem: Originální krásnolipský rodinný maraton aneb putování za ledňáčkem, v rámci kterého mohli návštěvníci po registraci na startu u Domu Českého Švýcarska mezi 10 – 13 hodinou absolvovat trasu okolím města Krásné Lípy, na které byla připravena řada zábavných a zajímavých úkolů na trase dlouhé 3 km. Na všechny účastníky čekala odměna v podobě drobných suvenýrů a po celý den na náměstí v Krásné Lípě vystupovaly regionální hudební kapely až do slavnostního vyhlášení výsledků Parkmaratonu.

DANA ŠTEFÁČKOVÁ